statystyki

Do listy wyborców można się dopisać przez internet

autor: Piotr Pieńkosz15.10.2015, 09:16; Aktualizacja: 15.10.2015, 09:27
wybory

Wniosek jest wolny od opłat.źródło: ShutterStock

W tegorocznych wyborach parlamentarnych chciałabym głosować w innej miejscowości, niż robiłam to do tej pory. Wszystko dlatego, że obecnie tymczasowo mieszkam poza miejscem stałego zameldowania. W związku z tym zamierzam dopisać się do rejestru wyborców w miejscowości, w której czasowo przebywam. Czy mogę to zrobić za pośrednictwem sieci – pyta pani Karolina.

Tak. Dopisanie się do spisu wyborców w gminie (mieście), na terenie której będzie się przebywać w dniu wyborów, jest możliwe zdalnie, przy wykorzystaniu elektronicznej platformy usług administracji publicznej (ePUAP). W tym celu trzeba dysponować kontem na stronie www.epuap.gov.pl, a także bezpłatnym profilem zaufanym ePUAP służącym do potwierdzania tożsamości przy załatwianiu spraw za pośrednictwem wspomnianej platformy.

Jeśli do tej pory nie mieliśmy takiego konta, wybory mogą być okazją do jego założenia. Po rejestracji, w czasie której podajemy swoje podstawowe dane osobowe, w tym adresowe, można na swoim koncie złożyć elektroniczny wniosek o wyrobienie wspomnianego profilu. Aby ten ostatni został aktywowany, trzeba będzie pojawić się z dokumentem tożsamości (dowodem osobistym, paszportem) w punkcie potwierdzającym. Tę rolę pełnią wszystkie urzędy skarbowe lub też wojewódzkie, a także m.in. wybrane urzędy gmin. Profil zaufany stanowi alternatywę dla podpisu elektronicznego i służy do podpisywania pism składanych przez ePUAP, w tym wniosku o dopisanie do spisu wyborców.


Pozostało jeszcze 41% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane