statystyki

Łozowicka: Prokuraturę trzeba wpisać do konstytucji

autor: Ewa Ivanova15.10.2015, 07:06; Aktualizacja: 15.10.2015, 09:26
Irena Łozowicka

Zdaniem kandydatki istotna jest niezależność prokuratorówźródło: PAP
autor zdjęcia: Tomasz Gzell

Krajowa Rada Prokuratury rekomendowała prezydentowi kandydaturę Ireny Laury Łozowickiej na następcę Andrzeja Seremeta. To ona będzie rywalką Krzysztofa Karsznickiego wyłonionego w ubiegły wtorek przez Krajową Radę Sądownictwa. Karsznicki, jako członek KRP, wyłączył się z udziału w wyborach swego kontrkandydata. Prezydent będzie musiał zdecydować, kogo wybrać, na trzy miesiące przed końcem kadencji obecnego prokuratora generalnego, która upływa 31 marca 2016 r.

Łozowicka to jedyna kobieta wśród osób, które w tym roku postanowiły ubiegać się o fotel zwalniany przez Seremeta. Legitymuje się – co chętnie podkreśla – 30-letnim stażem pracy. Niespełna rok temu odebrała nominację na prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Łodzi, by po zaledwie kilku miesiącach awansować do Prokuratury Generalnej. Pracuje w Biurze Spraw Konstytucyjnych PG. Oprócz prok. Łozowickiej w konkursie przed KRP startowali też Andrzej Biernaczyk, prokurator Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim, oraz Andrzej Janecki, prokurator Prokuratury Generalnej.

– Koncepcja prokuratury nie może zmieniać się wraz ze zmianą sił politycznych. Dlatego prokuratura musi być uwzględniona w konstytucji – wskazywała Łozowicka przed KRP.

– Brak koncepcji prokuratury wygląda jak telenowela, w której scenarzysta zapomniał, jakie były pierwotne wątki – przekonywała.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane