statystyki

Spółki komandytowe: Oględziny bez inwestora dyskwalifikują kontrolę

autor: Anna Krzyżanowska13.10.2015, 07:33; Aktualizacja: 13.10.2015, 08:49

Rozstrzygnięcia w sprawach, w których inwestorem jest spółka komandytowa, powinny być kierowane do jej komplementariusza. Skierowanie rozstrzygnięcia do komandytariusza stanowi bowiem rażące naruszenie prawa i musi prowadzić do stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej. To sedno orzeczenia WSA w Białymstoku.

Rozpoznawał on skargę na postanowienie wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego w sprawie wstrzymania wykonywanych bez wymaganego pozwolenia robót budowlanych. Postępowanie w nadzorze wszczęte było po interwencji Stowarzyszenia P., które poinformowało powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, że w budynku dawnego żłobka prowadzone są – bez uzyskania właściwych zgód – roboty budowlane. Urząd zawiadomił inwestora, że zamierza przeprowadzić oględziny obiektu. Jednak mimo zawiadomienia inwestor nie stawił się w określonym terminie na placu budowy, w efekcie czego do oględzin nie doszło.

Kontrola została jednak przeprowadzona w kilka dni później – z udziałem świadków, ale nadal bez obecności inwestora. Na podstawie zgromadzonego materiału organ I instancji stwierdził, że wykonywana jest samowolna przebudowa budynku i nakazał wstrzymanie prac. Jego decyzja utrzymana została następnie przez wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego.

Postanowienie to zostało jednak zaskarżone przez pełnomocnika inwestora, który zarzucił mu naruszenie wielu przepisów. W piśmie zwrócił uwagę m.in. na to, że postanowienie w sprawie wstrzymania prac doręczane było niewłaściwemu podmiotowi. Zgodnie bowiem z kodeksem spółek handlowych otrzymać je powinien komplementariusz spółki (w tym przypadku spółka z ograniczoną odpowiedzialnością), a nie jej komandytariusze. Przez niedopatrzenie podmiot nie mógł być prawidłowo reprezentowany w sprawie.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane