statystyki

Niekiedy sposobem na pat w spółce może być powołanie kuratora

autor: Elżbieta Pawluk13.10.2015, 09:30; Aktualizacja: 13.10.2015, 10:12

Jestem wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która znalazła się w patowej sytuacji. Najpierw z funkcji członka zarządu (liczy on pięć osób) zrezygnował prezes. W tym samym czasie rezygnację złożyli dwaj członkowie rady nadzorczej. Zgodnie z umową spółki powinno w niej zasiadać również pięć osób, obecnie są trzy. Powstała patowa sytuacja: nie jest możliwe ani uzupełnienie składu zarządu (jego członków powinna powołać rada nadzorcza), ani zwołanie zgromadzenia wspólników w celu uzupełnienia składu rady nadzorczej (gdyż wymaga to uchwały zarządu). Jakie uprawnienia w zaistniałej sytuacji ma wspólnik?

W takim przypadku wspólnik może złożyć wniosek do sądu o powołanie kuratora. Zgodnie bowiem z art. 42 par. 1 kodeksu cywilnego, jeżeli osoba prawna nie może prowadzić swoich spraw z braku powołanych do tego organów, sąd ustanawia dla niej kuratora. Wniosek stosownie do treści art. 603 kodeksu postępowania cywilnego należy złożyć do sądu rejestrowego, w którego okręgu spółka ma lub miała ostatnią siedzibę. Należy w nim przedstawić okoliczności przemawiające za ustanowieniem kuratora, czyli świadczące o braku możliwości prowadzenia spraw spółki z powodu braku powołanych organów, a więc zarządu i rady nadzorczej. Taki wniosek podlega opłacie w wysokości 40 zł.


Pozostało jeszcze 50% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane