statystyki

Niekiedy sposobem na pat w spółce może być powołanie kuratora

autor: Elżbieta Pawluk13.10.2015, 09:30; Aktualizacja: 13.10.2015, 10:12

Jestem wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która znalazła się w patowej sytuacji. Najpierw z funkcji członka zarządu (liczy on pięć osób) zrezygnował prezes. W tym samym czasie rezygnację złożyli dwaj członkowie rady nadzorczej. Zgodnie z umową spółki powinno w niej zasiadać również pięć osób, obecnie są trzy. Powstała patowa sytuacja: nie jest możliwe ani uzupełnienie składu zarządu (jego członków powinna powołać rada nadzorcza), ani zwołanie zgromadzenia wspólników w celu uzupełnienia składu rady nadzorczej (gdyż wymaga to uchwały zarządu). Jakie uprawnienia w zaistniałej sytuacji ma wspólnik?

W takim przypadku wspólnik może złożyć wniosek do sądu o powołanie kuratora. Zgodnie bowiem z art. 42 par. 1 kodeksu cywilnego, jeżeli osoba prawna nie może prowadzić swoich spraw z braku powołanych do tego organów, sąd ustanawia dla niej kuratora. Wniosek stosownie do treści art. 603 kodeksu postępowania cywilnego należy złożyć do sądu rejestrowego, w którego okręgu spółka ma lub miała ostatnią siedzibę. Należy w nim przedstawić okoliczności przemawiające za ustanowieniem kuratora, czyli świadczące o braku możliwości prowadzenia spraw spółki z powodu braku powołanych organów, a więc zarządu i rady nadzorczej. Taki wniosek podlega opłacie w wysokości 40 zł.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane