statystyki

Prokurator Generalny: Prawa dłużnika w pewnych sytuacjach trzeba ograniczyć

autor: Patryk Słowik13.10.2015, 07:33; Aktualizacja: 13.10.2015, 09:05
Seremet Prokurator Generalny

Prokurator Generalny przyznaje, że umieszczanie danych w rejestrze przedsiębiorców może obniżać zaufanie do spółkiźródło: Newspix
autor zdjęcia: DAMIAN BURZYKOWSKI

Zobowiązany nie musi mieć uprawnienia do zaskarżenia postanowienia, którym oddalony zostaje wniosek o ogłoszenie jego upadłości – przekonuje prokurator generalny.

Przepisy prawa upadłościowego są skonstruowane tak, że na postanowienie o ogłoszeniu upadłości zażalenie przysługuje wyłącznie upadłemu, a na postanowienie oddalające wniosek o jej ogłoszenie – wyłącznie wnioskodawcy, czyli najczęściej wierzycielowi. Stanowi o tym wprost art. 54 ust. 1 ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 233 ze zm.). Warszawski sąd rejonowy nabrał jednak wątpliwości, czy nie powinno być tak, że dłużnik ma prawo zaskarżyć każde postanowienie: również to, które jest teoretycznie po jego myśli. Jak bowiem tłumaczy sąd w pytaniu skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego, postanowienie oddalające wniosek o ogłoszenie upadłości, nawet jeśli sprawa nie zawisła przed sądem na wniosek dłużnika, istotnie wpływa na jego sytuację.

Konsekwencje odmowy

W sprawie, której dotyczy pytanie do TK, sąd uznał, że wniosek należy oddalić na podstawie art. 13 ust. 1 prawa upadłościowego. Przepis ten stanowi, że sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania. Odmówił zarazem dłużnikowi sporządzenia uzasadnienia, uznając, że ma prawo o nie wystąpić jedynie wnioskodawca, czyli wierzyciel. Dłużnik w tej sytuacji złożył zażalenie. I pojawił się problem, bo zdaniem sądu rejonowego podjęta decyzja była zgodna z przepisami, lecz zarazem przepisy mogą być niezgodne z konstytucją.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2015-10-13 22:49) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli chodzi o ograniczenie praw "dłużników" , to zalecam rozpoczęcie reformy od największego dłużnika , czyli tzw. skarbu państwa - a konkretnie , to od mafii państwowej .
    I przyjaciół .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane