statystyki

Prokurator Generalny: Prawa dłużnika w pewnych sytuacjach trzeba ograniczyć

autor: Patryk Słowik13.10.2015, 07:33; Aktualizacja: 13.10.2015, 09:05
Seremet Prokurator Generalny

Prokurator Generalny przyznaje, że umieszczanie danych w rejestrze przedsiębiorców może obniżać zaufanie do spółkiźródło: Newspix
autor zdjęcia: DAMIAN BURZYKOWSKI

Zobowiązany nie musi mieć uprawnienia do zaskarżenia postanowienia, którym oddalony zostaje wniosek o ogłoszenie jego upadłości – przekonuje prokurator generalny.

Przepisy prawa upadłościowego są skonstruowane tak, że na postanowienie o ogłoszeniu upadłości zażalenie przysługuje wyłącznie upadłemu, a na postanowienie oddalające wniosek o jej ogłoszenie – wyłącznie wnioskodawcy, czyli najczęściej wierzycielowi. Stanowi o tym wprost art. 54 ust. 1 ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 233 ze zm.). Warszawski sąd rejonowy nabrał jednak wątpliwości, czy nie powinno być tak, że dłużnik ma prawo zaskarżyć każde postanowienie: również to, które jest teoretycznie po jego myśli. Jak bowiem tłumaczy sąd w pytaniu skierowanym do Trybunału Konstytucyjnego, postanowienie oddalające wniosek o ogłoszenie upadłości, nawet jeśli sprawa nie zawisła przed sądem na wniosek dłużnika, istotnie wpływa na jego sytuację.

Konsekwencje odmowy

W sprawie, której dotyczy pytanie do TK, sąd uznał, że wniosek należy oddalić na podstawie art. 13 ust. 1 prawa upadłościowego. Przepis ten stanowi, że sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania. Odmówił zarazem dłużnikowi sporządzenia uzasadnienia, uznając, że ma prawo o nie wystąpić jedynie wnioskodawca, czyli wierzyciel. Dłużnik w tej sytuacji złożył zażalenie. I pojawił się problem, bo zdaniem sądu rejonowego podjęta decyzja była zgodna z przepisami, lecz zarazem przepisy mogą być niezgodne z konstytucją.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2015-10-13 22:49) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli chodzi o ograniczenie praw "dłużników" , to zalecam rozpoczęcie reformy od największego dłużnika , czyli tzw. skarbu państwa - a konkretnie , to od mafii państwowej .
    I przyjaciół .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane