statystyki

30 lat wysługi może nie wystarczyć do zwolnienia ze służby

autor: Marcin Nagórek07.10.2015, 08:32; Aktualizacja: 07.10.2015, 11:00

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

W naszej komendzie powiatowej Państwowej Straży Pożarnej pracuje osoba, której bardzo niewiele brakuje do osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej, wystarczającej do nabycia prawa do emerytury. Czy jeśli chcemy tę osobę zwolnić, musimy to uzasadniać?

Tak. Zgodnie z art. 43 ust. 3 pkt 3 ustawy z 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 96, poz. 667 ze zm.) strażaka można zwolnić ze służby w przypadku nabycia prawa do zaopatrzenia emerytalnego z tytułu osiągnięcia 30 lat wysługi emerytalnej. Decyzję w tym przedmiocie podejmuje w komendzie powiatowej komendant powiatowy (art. 32 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy). Od tego przysługuje strażakowi odwołanie do wyższego przełożonego (art. 32 ust. 2 ww. ustawy). Z treści art. 43 ust. 3 pkt 3 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej wynika, że decyzja o zwolnieniu strażaka ze służby w opisanym przypadku ma charakter fakultatywny i jest podejmowana w ramach tzw. uznania administracyjnego. Przepis ten bowiem stanowi, że strażaka można zwolnić.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane