Wokandy kością niezgody. Od czego zależy los reformy kpk?

autor: Ewa Ivanova05.10.2015, 07:31; Aktualizacja: 05.10.2015, 08:03
Mimo dobrych chęci SOTR nie funkcjonuje w praktyce jeszcze w wielu sądach. Jak sobie z tym radzą prokuratury?

Mimo dobrych chęci SOTR nie funkcjonuje w praktyce jeszcze w wielu sądach. Jak sobie z tym radzą prokuratury?źródło: ShutterStock

Los reformy procesu karnego zależy przede wszystkim od współpracy między sądami i prokuraturami. W praktyce: od dobrej woli obu stron, ale też od rozwoju narzędzi informatycznych.

W kraju wciąż nie wdrożono w pełni ogólnopolskiego systemu pozwalającego na pełną synchronizację sądowych wokand z terminarzem pracy prokuratorów. Zdarza się, że na linii sąd – prokuratura iskrzy, bo – wbrew stanowisku oskarżycieli – w regulaminie sądów nie ma obowiązku uwzględniania terminów prokuratora (patrz: grafika).

System SOTR

Sedno zmian wprowadzonych 1 lipca sprowadza się do tego, że podczas kontradyktoryjnej rozprawy sąd nie może już wyręczać oskarżyciela i przeprowadzać dowodów z urzędu. To oznacza, że na sali rozpraw powinien pojawić się prokurator, który świetnie zna akta i aktywnie uczestniczy w postępowaniu dowodowym. Najlepiej – autor aktu oskarżenia. Dlatego prokuratorski regulamin przewiduje, że udział w rozprawie bierze referent sądowy sprawy, a więc prokurator, który prowadził postępowanie przygotowawcze, był współreferentem albo nadzorował postępowanie przygotowawcze bądź sporządził lub zatwierdził akt oskarżenia. Wyznaczenie innego referenta jest dopuszczalne wyłącznie wyjątkowo, w uzasadnionych przypadkach (par. 166 ust. 1).


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Asesor(2015-10-05 09:25) Zgłoś naruszenie 10

  Wielka improwizacja! Żaden reformator nie zastanowił się co z organizacją pracy prokuratur i sądów. Jakoś tam będzie, a jakby co zwalimy na prokuratorów i sędziów. Bo wiadomo. To lenie patentowane i ofermy ( jakby z założenia)!!!

  Odpowiedz
 • Klaudia(2015-10-05 20:23) Zgłoś naruszenie 10

  A gdzie równowaga stron postępowania? Z kalendarzami adwokatów sąd się nie synchronizuje i nikogo to nie obchodzi...

  Odpowiedz
 • xvart(2015-10-05 20:55) Zgłoś naruszenie 10

  a wystarczyłoby kupić każdemu prokuratorowi po kalendarzu i zaplanować im dyżury pół roku do przodu. Ale nie. W prokuraturze kalendarz musi być centralny - jeden na firmę i prowadzony wyłącznie przez szefa. Nie jestem w stanie tego zrozumieć. Przecież posiadający kalendarz prokurator wie, kiedy ma powzywanych świadków, wie kiedy ma dyżur i kiedy ma inne rozprawy, na których musi być. Tak jak wie to adwokat kiedy ma kolizję terminów. Więc czemu adwokat jest w stanie wstać i powiedzieć, przepraszam proszę o inny termin bo w tym czasie to mam sprawę tu i tu. I sąd nie ma problemu, żeby taki wniosek uwzględnić. Więc o co chodzi? Moim zdaniem o szukanie dziury w całym na siłę... Bo przecież prokuratorzy nie są upośledzeni i potrafią obsługiwać zwykły analogowy, papierowy kalendarz, tak?

  Odpowiedz
 • Prawdziwy Polak(2015-10-05 09:45) Zgłoś naruszenie 00

  Było 7 lat na przygotowanie się do reformy + 6 dodatkowych miesięcy na życzenie prokuratury, po to żeby zdążyła się przygotować?

  7,5 roku to za mało?

  Odpowiedz
 • Piast(2015-10-05 10:48) Zgłoś naruszenie 00

  Prawda jest też taka że niektóre sądy chcą się dostosować ale prokuratury robią po swojemu bo nie mają rąk do roboty. Prokuratorzy mieć chodzą na swoje sprawy bo wokandy dostają inni prokuratorzy. Najczęściej udział prokuratora referenta nie jest po prostu możliwy, a czasami szefowie jednostek mają sami gdzieś.

  Odpowiedz
 • Shinobi(2015-10-05 14:52) Zgłoś naruszenie 00

  Regulaminy, przepisy, ustawy, komputeryzacja etc NIC TO NIE DA. Od lat najwięcej oszczędza się na ludziach i dlatego te pozorne ruchy nie daja postępów. Spraw przybywa 1 mln rocznie to i tak dziwne że ten biznes nadal się kręci.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane