statystyki

Urząd nie może narzucać form dostępu do informacji publicznej

autor: Piotr Pieńkosz23.09.2015, 07:25; Aktualizacja: 23.09.2015, 09:37
urzędnik

Rada gminy Jerzmanowa (woj. dolnośląskie), przyjmując swój statut, uregulowała kwestię dostępu do informacji publicznej w zakresie prac komisji rady gminy.źródło: ShutterStock

Zapisy z obrad komisji rady gminy powinny być udostępnione mieszkańcowi w sposób przez niego żądany. Urząd nie może narzucać form dostępu do tego typu informacji – przypomniał wojewoda dolnośląski w rozstrzygnięciu nadzorczym.

Rada gminy Jerzmanowa (woj. dolnośląskie), przyjmując swój statut, uregulowała kwestię dostępu do informacji publicznej w zakresie prac komisji rady gminy. Przy czym radni postanowili mocno zaingerować w istotę konstytucyjnego prawa do informacji. Otóż wprowadzili do statutu zapis mówiący o tym, że protokoły z posiedzeń komisji przedstawia się wójtowi, przewodniczącemu rady gminy, a także każdemu, kto ma w tym interes. Taki zapis wprost koliduje z regulacją art. 2 ust. 2 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 782 ze zm.), w którym czytamy, że od osoby wykonującej prawo do informacji publicznej nie wolno żądać wykazania interesu prawnego lub faktycznego. W efekcie wojewoda stwierdził nieważność regulacji przyjętej przez radnych.

Organowi nadzoru nie spodobał się także zapis, który stanowił, że udostępnienie protokołu z posiedzenia komisji następuje na pisemny wniosek. Wojewoda zwrócił uwagę, że w procedurze administracyjnej pojęcie „pisemnego wniosku” sugeruje mocno sformalizowaną formę kontaktu z urzędem. Tymczasem żądanie udostępnienia informacji można zgłosić choćby e-mailem.

Wojewoda skrytykował także punkt, zgodnie z którym „udostępnienie protokołu może nastąpić w formie wglądu zainteresowanego do dokumentów lub poprzez wydanie kserokopii uchwały”. Przypomniał że mieszkaniec może – oprócz form wskazanych przez radnych – wybrać na przykład opcję przesłania skanu protokołu na adres e-mail lub otrzymania go jako plik PDF na płycie CD. 

ORZECZNICTWO


Pozostało 8% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane