statystyki

E-mail z kłódką: Jak bezpiecznie korzystać z nowych technologii

autor: Adam Wódz18.09.2015, 08:59; Aktualizacja: 18.09.2015, 09:18
haker-telekomunikacja-internet

Prawnicy wiedzą najlepiej, ile takich wiadomości zawiera dane szczególnie wrażliwe, np. dotyczące spraw ich klientów lub samej kancelarii. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że korespondencja elektroniczna może nie zapewniać podstawowych wyznaczników bezpieczeństwa, czyli poufności, integralności i autentyczności.źródło: ShutterStock

Codziennie z naszego konta wysyłamy w świat internetu dziesiątki wiadomości, które mijają się po drodze z nie mniejszą (a często – co gorsza – dużo większą) liczbą innych e-maili podążających do nas.

Prawnicy wiedzą najlepiej, ile takich wiadomości zawiera dane szczególnie wrażliwe, np. dotyczące spraw ich klientów lub samej kancelarii. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że korespondencja elektroniczna może nie zapewniać podstawowych wyznaczników bezpieczeństwa, czyli poufności, integralności i autentyczności.

Najbardziej popularne protokoły komunikacji wykorzystywane do dzisiaj przez e-mail (SMTP i POP3/IMAP) zostały stworzone kilkadziesiąt lat temu i w zasadzie nie zmieniły się od lat 80. XX w. Tak jak wtedy, tak i dzisiaj nasze wiadomości są przesyłane zatem w trybie tekstowym i bez żadnego szyfrowania. Oznacza to, że osoba, która przechwyci w sieci taką komunikację, będzie mogła bezpośrednio odczytać treść wiadomości i przejrzeć pliki załączników. A przechwycić e-mail może potencjalnie każdy atakujący (lub wirus), któremu uda się uzyskać dostęp do sieci wewnętrznej kancelarii. Z racji łatwości przeprowadzenia takiego ataku, a zarazem możliwości uzyskania dostępu do naprawdę cennych danych, jest to jeden z pierwszych kroków, które wykona potencjalny haker.

Trzeba mieć zatem świadomość, że przesyłanie danych i dokumentów zawierających informacje poufne wymaga zastosowania dodatkowych środków bezpieczeństwa. Przede wszystkim zalecam sprawdzenie (pomoc informatyka może być tutaj nieodzowna) możliwości wykorzystania protokołów szyfrowanych (IMAPS, SMTPS) do połączeń z serwerem pocztowym. Szyfrowanie użyte w tych połączeniach oparte jest na tej samej zasadzie, która wykorzystywana jest w bezpiecznym dostępie do stron WWW (HTTPS). Próba odszyfrowania takiego ruchu przez atakującego jest możliwa, ale wiązałaby się z wyświetleniem w programie pocztowym komunikatu o niepoprawnym certyfikacie zabezpieczającym – a to powinno zobligować użytkownika do kontaktu z administratorem.

Bardziej zaawansowaną metodą jest skorzystanie z szyfrowania z wykorzystaniem kluczy prywatnych i publicznych (PGP lub GPG). Zalecane jest ono zwłaszcza w sytuacjach, gdy odbiorcami naszych poufnych wiadomości jest stała grupa osób. Odbiorca bowiem w celu odszyfrowania wiadomości musi posiadać udostępniony mu wcześniej nasz klucz publiczny. Jest to rozwiązanie bardzo bezpieczne, ale nie wszystkie programy pocztowe umożliwiają łatwą obsługę kluczy PGP/GPG.


Pozostało jeszcze 21% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Emu(2015-09-23 13:10) Zgłoś naruszenie 00

    Ok, tylko skąd wziąć te klucze? Fajnie byłoby podać jakiś link do strony rozszerzającej temat...

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane