statystyki

Syndyk z dodatkowym czasem na działanie

autor: Patryk Słowik17.09.2015, 07:22; Aktualizacja: 17.09.2015, 09:08
sąd, prawo

W ocenie pozwanych nie można też mówić o jakimkolwiek pokrzywdzeniu wierzycieli, skoro każdy z nich może samodzielnie dochodzić swoich wierzytelnościźródło: ShutterStock

W razie zmiany sposobu prowadzenia postępowania upadłościowego syndykowi na nowo przysługuje dwuletni termin do wytoczenia powództwa o uznanie czynności prawnej za bezskuteczną – nawet gdy termin ten liczony od dnia ogłoszenia upadłości już upłynął. Uznał tak wczoraj Sąd Najwyższy, zaznaczając zarazem, że granicą dla żądania są przepisy kodeksu cywilnego. Uchwała ta stanowi odpowiedź na dość istotne zagadnienie mające praktyczne przełożenie na sytuację wierzycieli.

W sprawie, której dotyczyła, ogłoszono upadłość układową. Dłużnik jednak zamiast wykonywać układ, cały majątek przepisał na rodzinę oraz wyprowadził do innej spółki. Nie wiadomo dlaczego nadzorca sądowy nie zareagował. Po pewnym czasie upadłość układową zmieniono jednak na likwidacyjną. Syndyk, który dowiedział się o zachowaniu dłużnika, wytoczył powództwo oparte na skardze pauliańskiej. Pozwani jednak powołali się na art. 132 ust. 3 ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 233 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem nie można żądać uznania czynności za bezskuteczną po upływie dwóch lat od dnia ogłoszenia upadłości, chyba że na podstawie przepisów kodeksu cywilnego uprawnienie to wygasło wcześniej. Sąd rozpatrujący sprawę nabrał więc wątpliwości, czy termin ten należy bezwzględnie liczyć od pierwszej decyzji o ogłoszeniu upadłości układowej, czy też można od otwarcia postępowania upadłościowego w wyniku uchylenia układu.

Pełnomocnik syndyka przekonywał, że uznanie za właściwą tej pierwszej interpretacji w praktyce oznaczałoby pokrzywdzenie części wierzycieli. Część długów może bowiem powstać już po ogłoszeniu upadłości układowej. A wtedy nowi wierzyciele nie mieliby szans na ochronę na podstawie skargi pauliańskiej.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane