statystyki

Precedensowość sprawy to nie powód podwyżki dla syndyka

autor: Sławomir Wikariak16.10.2015, 18:00
Długość postępowania nie może też tłumaczyć miesięcznego wynagradzania

Długość postępowania nie może też tłumaczyć miesięcznego wynagradzaniaźródło: ShutterStock

To było pierwsze postępowanie o upadłość konsumencką w Szczecinie. Między innymi z tego właśnie względu sąd I instancji postanowił podwyższyć wynagrodzenie prowadzącego ją syndyka. Oparł się na art. 162 ust. 2a ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 233) i ze względu na długość postępowania postanowił obliczyć wynagrodzenie w przeliczeniu na miesiące. Wyszło w sumie 40 tys. zł.

Upadły konsument złożył jednak zażalenie od tej decyzji, twierdząc, że kwota ta jest zawyżona. Sąd Okręgowy w Szczecinie częściowo przyznał mu rację. Uznał m.in., że precedensowy charakter postępowania o niczym nie przesądza.

– Sprawy dotyczące upadłości osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, z reguły – z uwagi na rozmiar i skład masy upadłości – są sprawami mniej złożonymi i pracochłonnymi niż upadłość podmiotów prowadzących działalność gospodarczą – podkreślono w uzasadnieniu postanowienia.


Pozostało 57% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane