Jak przeprowadzić zmiany w aktach stanu cywilnego?

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz14.09.2015, 17:00
umowa, prawo, prawnik, podpis

Istnieje możliwość zmiany treści aktu stanu cywilnego w trybie administracyjnym lub sądowym. W zależności od konkretnego przypadku właściwy może być zarówno kierownik urzędu stanu cywilnego, jak i sąd powszechny w postępowaniu nieprocesowym.źródło: ShutterStock

Pan Adam chce uporządkować bałagan w dokumentach sporządzonych w urzędzie stanu cywilnego. Powstał z powodu jego dosyć nietypowego nazwiska – w niektórych aktach stanu cywilnego wpisano w nim podwójną literę „s”, zaś w innych tylko jedno „s”. Inaczej urzędnik zapisał nazwisko w akcie urodzenia, a inaczej w akcie małżeństwa. Doszło do paradoksu, bo żona pana Adama na podstawie aktu małżeństwa nazywa się inaczej niż on w metryce urodzenia. Podobny brak jednolitości w zapisie nazwiska jest też w aktach jego ojca. – Czy mogę doprowadzić do zmiany treści aktów stanu cywilnego – zastanawia się pan Adam

Istnieje możliwość zmiany treści aktu stanu cywilnego w trybie administracyjnym lub sądowym. W zależności od konkretnego przypadku właściwy może być zarówno kierownik urzędu stanu cywilnego, jak i sąd powszechny w postępowaniu nieprocesowym.

Wprowadzenie zmian do aktu polega na sprostowaniu, uzupełnianiu, a nawet na unieważnianiu całego dokumentu albo zamieszczonej w nim wzmianki.

Procedury wszczynane są wtedy, gdy dokument zawiera dane niezgodne z innymi aktami stanu cywilnego albo z zagranicznymi dokumentami stanu cywilnego dotyczącymi tej samej osoby, np. akt małżeństwa zawiera dane niezgodne z ujętymi w akcie urodzenia męża bądź żony. Można też sprostować akt urodzenia dziecka na podstawie odpisu aktu małżeństwa jego rodziców lub aktu urodzenia rodzeństwa, które znajdują się w aktach zbiorowych. Wolno to zrobić także w oparciu o wcześniejsze akty stanu cywilnego prowadzone dla tej osoby. Akt małżeństwa można sprostować na podstawie aktów urodzenia osób zawierających związek, natomiast zagraniczny dokument brany jest pod uwagę przy sprostowaniu wtedy, gdy w państwie, w którym został wystawiony, uznaje się go za dokument stanu cywilnego. Powinien również zawierać dane, które w polskim dokumencie podlegają sprostowaniu, stwierdzać zdarzenie wcześniejsze i dotyczyć tej samej osoby albo jej przodków.

Prostuje się nie tylko oczywisty błąd pisarski, literowy (np. brak litery) lub ortograficzny, ale wszczyna się procedurę także wówczas, gdy akt jest błędnie albo nieściśle zredagowany.

Od 1 marca 2015 r. zmieniła się procedura wprowadzania zmian w aktach stanu cywilnego i dzięki temu błąd w nazwisku można poprawić znacznie szybciej. Nowe zasady ujęte w ustawie z 28 listopada 2014 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego umożliwiają kierownikowi USC przeprowadzenie wielu czynności w prostych sprawach dotyczących sprostowania, podczas gdy obowiązujące wcześniej ograniczały jego kompetencje wyłącznie do prostowania błędów literowych i ortograficznych oraz innych oczywistych błędów pisarskich. W razie błędnego lub nieścisłego aktu o sprostowaniu musiał orzekać sąd w postępowaniu nieprocesowym.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane