statystyki

Odpis z e-księgi z mocą sądowego dokumentu

autor: Anna Krzyżanowska03.09.2015, 07:00; Aktualizacja: 03.09.2015, 09:26
konsument, umowa, komputer

W ustawie o księgach wieczystych i hipotece przewidziano dwa sposoby korzystania z Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystychźródło: ShutterStock

Nie ma podstaw, by notariusze oraz inne podmioty i instytucje odmawiały honorowania odpisów ksiąg wieczystych uzyskanych z systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych. Takie stanowisko przedstawił Jerzy Kozdroń, wiceminister sprawiedliwości, w odpowiedzi na interpelację poselską Jana Burego.

W ustawie o księgach wieczystych i hipotece (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 707 ze zm.) przewidziano dwa sposoby korzystania z Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych. Pierwszym jest dostęp powszechny, polegający na możliwości bezpłatnego przeglądania treści konkretnej księgi wieczystej po podaniu jej numeru (przeglądanie ksiąg wieczystych). Z tej możliwości skorzystać może każda osoba fizyczna. Drugi rodzaj dostępu – wyszukiwanie ksiąg wieczystych – przysługuje jedynie podmiotom wskazanym w ustawie i daje możliwość wyszukiwania ksiąg wieczystych według konkretnego, zdefiniowanego kryterium (nazwisko, PESEL właściciela itp.).

Poza jednak opisanymi sposobami ustawodawca poszerzył także dostęp do odpisów i wyciągów z ksiąg wieczystych prowadzonych w systemie informatycznym oraz zaświadczeń o zamknięciu takich ksiąg wieczystych. Odpowiednie regulacje znalazły się w art. 364 ust. 2 ustawy. Zapisano w nim również, iż odpisy, wyciągi i zaświadczenia wydawane przez Centralną Informację mają moc dokumentów wydawanych przez sąd. „Teoretycznie w celu uzyskania odpisu księgi wieczystej wystarczy opłacić wniosek przelewem internetowym i podając adres e-mailowy, uzyskać potrzebne dokumenty bez potrzeby udawania się do siedziby Sądu Rejonowego. Tak uzyskany dokument można przedstawić u notariusza, w banku. Jednak pojawiają się opinie i praktyki pokazujące, że taki wydruk zawierający odpis księgi wieczystej nie jest honorowany przez niektóre instytucje, w tym na przykład notariuszy” – napisał w swej interpelacji poseł Jan Bury.

Jak twierdzi, taka praktyka stosowana jest w niektórych kancelariach notarialnych na terenie województwa podkarpackiego.


Pozostało jeszcze 24% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane