statystyki

Ławników w sądach coraz mniej

autor: Aleksandra Partyk28.08.2015, 09:53; Aktualizacja: 28.08.2015, 10:34

Od 29 sierpnia 2015 r. w postępowaniach o pozbawienie i ograniczenie władzy rodzicielskiej sąd rodzinny w pierwszej instancji będzie orzekał w składzie jednoosobowym.

To konsekwencja wchodzących w życie przepisów ustawy z 25 czerwca 2015 r. nowelizującej kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz kodeks postępowania cywilnego. Po tym terminie skład trzyosobowy (sędzia i dwóch ławników) w pierwszej instancji spotkać będzie można wyłącznie w sprawach o przysposobienie dziecka.

Sędziowie rodzinni powinni czuć się usatysfakcjonowani. Przestanie istnieć problem niedopuszczalności jednoczesnego orzekania w sprawach w przedmiocie władzy rodzicielskiej i kontaktów z osobą małoletnią. Dotąd takie sprawy nie mogły być prowadzone łączni właśnie z powodu odmiennych składów orzeczniczych. Połączenie ich do wspólnego rozpoznania (ewentualnie nierozłączenie do odrębnych postępowań żądań w tych przedmiotach) skutkowało nieważnością postępowania.

Warto przypomnieć, że sąd odwoławczy był obowiązany z urzędu brać pod uwagę nieważności postępowania po dostrzeżeniu nieprawidłowość składu orzekającego – mimo iż niejednokrotnie wydane rozstrzygnięcia były słuszne i zgodne z dobrem dziecka.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane