statystyki

Rząd: I prezes Sądu Najwyższego nie powinien kontrolować podsłuchów polityków

autor: Małgorzata Kryszkiewicz13.08.2015, 07:07; Aktualizacja: 13.08.2015, 08:45

Pozytywnie, choć z zastrzeżeniami, Rada Ministrów odniosła się do senackiego projektu nowelizującego ustawę o policji, który ma na nowo uregulować zasady sięgania przez służby po dane telekomunikacyjne obywateli. Rząd nie podzielił tym samym obiekcji m.in. prokuratora generalnego czy organizacji pozarządowych, że proponowane przepisy nadal będą pozwalać na masową inwigilację.

W opublikowanym właśnie projekcie stanowiska RM pojawia się za to wątpliwość co do planów przyznania I prezesowi Sądu Najwyższego kompetencji w zakresie wydawania zgód m.in. na założenie podsłuchu senatorowi lub posłowi. Rząd podkreśla, że propozycja ta nie odpowiada pozycji prawno-ustrojowej tego organu i nie jest skorelowana z jego uprawnieniami. Wśród tych trudno doszukać się zadań w przynależnym sądownictwu powszechnemu zakresie wydawania rozstrzygnięć. Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym (Dz.U. z 2002 r. nr 240, poz. 2052) I prezes jest organem Sądu Najwyższego, a jego zadania to kierowanie pracami SN i reprezentowanie go na zewnątrz. W podobnym tonie na temat senackiej propozycji wypowiadała się również prof. Małgorzata Gersdorf, pełniąca obecnie tę funkcję. Podczas prezentowania w Sejmie sprawozdania z prac SN w 2014 r. wyraziła nadzieję, że parlament nie zdecyduje się na wprowadzenie tego rozwiązania.


Pozostało 28% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane