statystyki

Senatorowie bronią fotoradarów straży miejskich

autor: Piotr Szymaniak04.08.2015, 07:39; Aktualizacja: 04.08.2015, 08:43
fotoradar-straż miejska-prawo drogowe

104 tyle stacjonarnych fotoradarów ustawiły samorządy.źródło: ShutterStock

Straże miejskie i gminne powinny mieć prawo do korzystania ze stacjonarnych urządzeń rejestrujących. Taką poprawkę przegłosowali senatorowie połączonych komisji gospodarki narodowej oraz komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej.

Dwa tygodnie temu Sejm zdecydował o odebraniu strażnikom wszystkich urządzeń rejestrujących (przekroczenia prędkości i przejazdu na czerwonym świetle), zarówno tych stacjonarnych, jak i przenośnych. W myśl nowelizacji jedyną służbą uprawnioną do używania urządzeń stacjonarnych ma zostać Inspekcja Transportu Drogowego, a przenośnych ITD oraz policja.

Uchwalona przez Sejm ustawa wywołała gwałtowny sprzeciw ze strony samorządowców. Odebranie strażnikom miejskim fotoradarów oznaczałoby, że pieniądze z mandatów wymierzanych kierowcom trafiałyby do budżetu państwa zamiast do gminnych kas. Przedstawiciele Związku Miast Polskich i Związku Powiatów Polskich przekonywali senatorów, że chodzi także o zapewnienie bezpieczeństwa na drogach lokalnych.

– Wpływy z mandatów, jakie zasilają gminy, spadają, bo z roku na rok spada liczba mandatów wystawianych przez strażników miejskich. Ale co ważniejsze, zwiększa się bezpieczeństwo – tłumaczył Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylinica w województwie pomorskim. – W 2010 r. średnia prędkość zarejestrowana przez fotoradary straży miejskich wynosiła 21 km ponad dopuszczalny limit. W tym roku już tylko 12 km/h powyżej ograniczenia prędkości – wskazywał.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Madafaka(2015-08-04 08:54) Zgłoś naruszenie 00

  Sołtysi i wujtowie po prostu nie będą posiadali środków na swoje widzimisie. I to ich przeraża.

  Odpowiedz
 • izak(2015-08-06 16:13) Zgłoś naruszenie 01

  Mam nadzieję, że sejm dotrzyma słowa i zabierze prawo strażom wiejskim. Wreszcie coś byłoby uporżządkowane, Proszę zobaczyć jak samorządy zapobiegają aby wyłudzić kasę od narodu, o bezpieczeństwie nie ma mowy, ponieważ spokojnie zabezpieczy je Policja i ITD.
  Mam nadzieję, że swoje dobre słowo pokaże prezydent i jeśli senat przekręt zrobi na tej ustawie to jej nie podpisze.
  A może ponownie rozważyć całkowite rozwiązanie straży miejskiej i gminnej. Formacja totalnie zbędna i kosztowna

  Odpowiedz
 • v(2015-08-04 09:49) Zgłoś naruszenie 01

  tylko kierowców by chcieli za byle ‘g’ karać a poza tym sa bezradni, rozwiazać straże, senat i podobne twory jest ich mnóstwo

  Odpowiedz
 • zaciekawiony(2015-08-04 18:05) Zgłoś naruszenie 01

  Coś się naszym senatorom nie pokręciło ? Przecież ta izba miała tylko wnosić poprawki dotyczące technicznych redakcji przepisu, znosić przepisy które naruszają konstytucję, a nie zmieniać MERYTORYCZNE przepisy zmieniające sens ustawy. Czy w Polsce już wszystko władzy wolno ? A może już czas najwyższy zlikwidować tę izbę , która sobie uchwala treść ustawy nie zgodną z wolą sejmu ?

  Odpowiedz
 • =*=(2015-12-07 12:01) Zgłoś naruszenie 00

  Fotoradary powinna mieć nie tylko Straż Miejska ale i inne organy (np. Żandarmeria Wojskowa) aby wyłapywać i karać piratów drogowych. Normalny kierowca przestrzegają prawa i przepisów nie musi się niczego obawiać. Każdy pseudokierowca jest potencjalnie niebezpieczny dla wszystkich normalnych uczestników w ruchu drogowym. Bravo Senat!

  Odpowiedz
 • dość już tego łupienia na drogach!(2015-08-04 08:43) Zgłoś naruszenie 01

  Czemu senat nie został zlikwidowany, jak obiecywała PO?
  Ten niewiadomokomunacopotrzebny sejm bis robi więcej dziadostwa niż mamy z niego pożytku.
  Krzaki a w krzakach radar. Ukryty. Bo jakby był widoczny, to by ludzie zwolnili, a tu nie chodzi o to, żeby jechać wolniej tylko o to, żeby zapłacić mandat. Skąd my to znamy?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane