Dwa tygodnie temu Sejm zdecydował o odebraniu strażnikom wszystkich urządzeń rejestrujących (przekroczenia prędkości i przejazdu na czerwonym świetle), zarówno tych stacjonarnych, jak i przenośnych. W myśl nowelizacji jedyną służbą uprawnioną do używania urządzeń stacjonarnych ma zostać Inspekcja Transportu Drogowego, a przenośnych ITD oraz policja.
Reklama
Uchwalona przez Sejm ustawa wywołała gwałtowny sprzeciw ze strony samorządowców. Odebranie strażnikom miejskim fotoradarów oznaczałoby, że pieniądze z mandatów wymierzanych kierowcom trafiałyby do budżetu państwa zamiast do gminnych kas. Przedstawiciele Związku Miast Polskich i Związku Powiatów Polskich przekonywali senatorów, że chodzi także o zapewnienie bezpieczeństwa na drogach lokalnych.
Reklama
– Wpływy z mandatów, jakie zasilają gminy, spadają, bo z roku na rok spada liczba mandatów wystawianych przez strażników miejskich. Ale co ważniejsze, zwiększa się bezpieczeństwo – tłumaczył Leszek Kuliński, wójt gminy Kobylinica w województwie pomorskim. – W 2010 r. średnia prędkość zarejestrowana przez fotoradary straży miejskich wynosiła 21 km ponad dopuszczalny limit. W tym roku już tylko 12 km/h powyżej ograniczenia prędkości – wskazywał.
Poseł Maciej Banaszak, autor ustawy, przestrzegał przed przecenianiem znaczenia urządzeń rejestrujących dla poprawy bezpieczeństwa na drogach.
– Najwięcej na świecie fotoradarów jest w Brazylii. Tam jest też największa liczba wypadków – kwitował poseł.
Choć zastrzegał, że odebranie strażnikom miejskim możliwości korzystania z fotoradarów nie spowoduje automatycznie tego, że te urządzenia znikną z lokalnych dróg, to komisja przegłosowała poprawkę, dzięki której z początkiem 2016 r. straże stracą prawo do korzystania tylko z urządzeń przenośnych.
Zgodnie z drugą przyjętą przez komisję poprawką postępowania wszczęte przed
1 stycznia 2016 r. na podstawie fotografii z przenośnego fotoradaru po tej dacie będą kontynuowane na dotychczasowych zasadach.
W tym tygodniu nad poprawkami będą głosować senatorowie na posiedzeniu plenarnym. Potem o ustawie zdecyduje Sejm.
201 tyle przenośnych fotoradarów mają straże gminne i miejskie
104 tyle stacjonarnych fotoradarów ustawiły samorządy
Etap legislacyjny
Projekt przed głosowaniem Senatu
Komentarze(6)
Pokaż:
Mam nadzieję, że swoje dobre słowo pokaże prezydent i jeśli senat przekręt zrobi na tej ustawie to jej nie podpisze.
A może ponownie rozważyć całkowite rozwiązanie straży miejskiej i gminnej. Formacja totalnie zbędna i kosztowna
Ten niewiadomokomunacopotrzebny sejm bis robi więcej dziadostwa niż mamy z niego pożytku.
Krzaki a w krzakach radar. Ukryty. Bo jakby był widoczny, to by ludzie zwolnili, a tu nie chodzi o to, żeby jechać wolniej tylko o to, żeby zapłacić mandat. Skąd my to znamy?