Egzekucja bankowa: Zbiorowa odpowiedzialność za zbieżność nazwisk

autor: Ewa Czarnecka-Ogrodnik31.07.2015, 19:00
Bank

Bank może odblokować zajęte środki wyłącznie na podstawie dyspozycji uzyskanej od komornikaźródło: ShutterStock
autor zdjęcia: schutterstock

W przypadku wątpliwości dotyczących identyfikacji dłużnika banki muszą zdecydować, czy narażać się na wypłatę odszkodowania na rzecz wierzyciela, czy na falę powództw skierowanych od osób, którym bezpodstawnie zajęto rachunki.

Analiza wyrok Sądu Najwyższego

Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 9 lipca 2015 r. (I CSK 445/14) bank po otrzymaniu zawiadomienia o zajęciu rachunku bankowego jest zobowiązany do bezwzględnej realizacji polecenia komornika, nawet jeśli informacje dotyczące dłużnika są nieprecyzyjne i nie pozwalają na jego jednoznaczną identyfikację.

Nie znając stanu faktycznego, który był podstawą orzekania (na uzasadnienie trzeba będzie jeszcze poczekać) oraz czytając literalnie treść orzeczenia, można pokusić się o stwierdzenie, że to kontrowersyjne rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego nie pozwoli na spokojny sen nikomu, kto ma rachunek bankowy. Niewykluczone, że doprowadzi to do wykreowania sytuacji, w której cel postępowania egzekucyjnego stanie się ważniejszy niż ochrona praw jednostki.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • grześ(2015-08-01 06:32) Zgłoś naruszenie 00

  Teraz mam taką sytuację. Komornik zajął cztery konta jednocześnie na tę samą kwotę. Sprawa toczy się nadal w sądzie z odwołania . Po zarażeniu na działania komornika okazało się że w związku z zarządzeniem konta zostaną odblokowane po zakończeniu sprawy .Bo zostało wniesione zadziałanie . Gdyby nie to pobrano by z konta jedną kwotę i po udowodnieniu niewinności oddano . A tak będą zablokowane do rozstrzygnięcia sprawy . Szok i niedowierzanie . A znając rychłe działania naszego sądu to może to nastąpić za kilka lat . Prawa dotyczy zapłaty za źle wykonaną usługę . Niestety co szokujące spraw przegrana . Zgodnie z wyrokiem sądu nieuczciwy wykonawca costał zapłatę. Niestety jako zaiczkę otrzymał na początku kwotę pomyłkowo wystaeioną z innego konta . Teraz w akcje zemsty próbuje podważyć to jako zadatek za żle wykonaną robotę. Niestety zarówno mecenasi jak i sędziowie przychodzą na sprawy nieprzygotowani bez znajomości rzeczy w której wydają wyroki . Ciężko sytłumaczyć coś jeśli słuchacz nie zna sprawy . Bezsilność wobec tKich działań sprawia że nie chce się robić nic w tym patogicznym kraju . Sprawa trwa jyż ponad dwa miesiące i nadal nie ma wyznaczonego terminu rozprawy . Niestety firma musi mieć konto więc łatwo ją zniszczyć lub przynajmniej upodlić jpokorzyć utrudnić działanie firmy chociaż poszkodowany jest niewinny . Kolejny raz sprawdza się powiedzenie że do sądu idzie się po wyrok a nie po sprawiedliwość.

  Odpowiedz
 • sa(2015-07-31 22:16) Zgłoś naruszenie 00

  Co ten rząd POpartych PSL robił przez 8 lat ,jak takie idiotyzmy królują , sięgają nawet najwyższych organów RP . Sądy -komorniki jak za komuny ,robią co chcą ( nie zweryfikowane przez lata !!!) nie ma żadnej uczciwej kontroli i egzekucji prawa ,ochrony niewinnych Obywateli - ich racji i majątku, własności. Przecież Nowaków ,Kowalskich , Zielińskich może być 20 -tu i każdemu ma bank blokować zajmować konto, co za idiotyzmy w wydaniu SN.
  Komornik (organ Sądu) nie dochował należytej staranności,nie sprawdził pesel (KC i tu wina ) przy wykonywaniu obowiązków czy z jakichś przekrętów jak wynika z art. i kom., a tu mają odpowiadać z kłopotami osoby niewinne ???!!! Niech ten Rząd sobie idzie na zieloną trawkę, stąd bunt z tym systemem i słuszny wyborców . Wyborcy mogą powiedzieć mamy Was dość ,gdyż takich kwiatków było dużo.

  Odpowiedz
 • pytam(2015-07-31 21:40) Zgłoś naruszenie 00

  DLACZEGO NIE WYŚWIETLANE SĄ KOMENTARZE???

  Odpowiedz
 • zszokowana Polka(2015-07-31 21:38) Zgłoś naruszenie 00

  ..."bank po otrzymaniu zawiadomienia o zajęciu rachunku bankowego jest zobowiązany do bezwzględnej realizacji polecenia komornika, nawet jeśli informacje dotyczące dłużnika są nieprecyzyjne i nie pozwalają na jego jednoznaczną identyfikację"???!!!
  No to oszuści już zacierają ręce, a klienci banku muszą szykować dzbany na łzy. A sądy muszą przygotować sie na totalny zalew sprawami o nienależne zajęcia komornicze.
  Aby ustrzec się przed nienależnym zajęciem komorniczym rachunku bankowego, jedynym wyjściem będzie rezygnacja z usług jakiegokolwiek banku. Bo wygląda na to, że człowiek uczciwy i prawy i tak może siermiężnie beknąć za nie swoje długi. To jest niepojęte. A dopiero co, głośna była sprawa o zajęciu ciągnika nie dłużnika. I co? Ano będzie powtórka z rozrywki... Czy u nas naprawdę zawsze musi iść na gorsze i niesprawiedliwe?
  Muszę uciekać z tego kraju jak najszybciej. Zabieram dzieci i znikam stąd... Bo dłużej już tu nie wytrzymamy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane