statystyki

Białecki: Ustawa o gruntach rolnych zaprzeczeniem zdrowego rozsądku

autor: Mariusz Białecki31.07.2015, 07:24; Aktualizacja: 31.07.2015, 09:45
pole, rolnictwo, uprawa

W założeniu nowe regulacje mają poprawić strukturę obszarową gospodarstw rolnych, przeciwdziałać nadmiernej koncentracji i zapewnić odpowiednie kwalifikacje osób prowadzących gospodarstwa.źródło: ShutterStock

Felieton

Przyjęta już przez Sejm ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw trafiła już pod obrady wyższej izby parlamentu. W założeniu nowe regulacje mają poprawić strukturę obszarową gospodarstw rolnych, przeciwdziałać nadmiernej koncentracji i zapewnić odpowiednie kwalifikacje osób prowadzących gospodarstwa. Deklarowanym celem regulacji jest także ograniczenie możliwości wykupu polskiej ziemi przez obcokrajowców. A przypomnijmy, że 1 maja 2016 r. kończy się obowiązujący od 2004 r. okres ochronny i obcokrajowcy będą mogli nabywać w Polsce ziemię rolną bez specjalnego zezwolenia MSW. Proponowane przepisy co prawda nie zabraniają wprost cudzoziemcom i spółkom z kapitałem zagranicznym kupować gruntów rolnych w Polsce, lecz wprowadzają wiele istotnych ograniczeń, które mają zapobiec wykupowaniu ziemi przez bogatych rolników lub przedsiębiorstwa z zachodu Europy.

Projekt od początku wywoływał i nadal wywołuje wiele kontrowersji. Po pierwsze, zarówno kancelaria legislacyjna Senatu, jak i Kancelaria Prezydenta uważają, że zawiera on zapisy, których zgodność z konstytucją budzi wątpliwości. Po drugie, do ustawy wiele zastrzeżeń zgłaszają także eksperci. Krajowa Rada Notarialna krytycznie zaopiniowała ten dokument jeszcze w styczniu 2015 r., starając się zwrócić uwagę legislatorów na niedostatki proponowanych rozwiązań, czy wręcz na zapisy wzajemnie się wykluczające.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

 • rolnik(2015-07-31 09:46) Zgłoś naruszenie 00

  dyskryminacja młodych w Ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego

  Projekt nowej Ustawy narusza prawa konstytucyjne ludzi młodych posiadających kwalifikacje rolnicze, którzy nie będą mogli założyć własnego gospodarstwa rolnego, bo są dyskryminowani w tej Ustawie poprzez wykluczenie ich z kręgu bezpośrednich nabywców ziemi rolnej od rolników indywidualnych?

  Dlaczego w art.12.2 tej Ustawy uprzywilejowani są rolnicy indywidualni, a zabrakło młodych Polaków, którzy chcą dopiero utworzyć pierwsze gospodarstwo rolne?

  Jak mamy nie wyjeżdżać z tego kraju, skoro młoda osoba pełna siły nie będzie mogła kupić ziemi rolnej z pominięciem biurokratycznych, niekoniecznie uczciwych przetargów Agencji Nieruchomości Rolnych?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane