Więcej przywilejów dla pieszych. Komisja popiera projekt zmian w prawie drogowym

21.07.2015, 21:13; Aktualizacja: 21.07.2015, 21:13
piesi- znak drogowy

Projekt przygotowała grupa posłów PO. Trafił on do laski marszałkowskiej we wrześniu 2013 r.źródło: ShutterStock

Projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym złożyła w Sejmie grupa posłów PO. Propozycji sprzeciwia się PiS. Obecnie ustawa stanowi, że pieszy oczekujący na możliwość wejścia na przejście lub przechodzący przez jezdnię lub torowisko jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność. Ponadto pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • BB (2017-08-09 19:32) Zgłoś naruszenie 00

  Trzeba jeszcze w tej Ustawie zaznaczyć że prawa fizyki pojazdów nie dotyczą. A jeszcze pogratulować Policji tworzenia zasad. Codzień jadę przez jezdnię którą przecina ścieżka rowerowa ze znakiem zakazującym przechodzenia pieszym. Obok radiowóz kontrolujący pojazdy. A na ścieżce tabuny pieszych....... I ani jednego ukaranego.

  Odpowiedz
 • Wanda(2015-07-22 07:19) Zgłoś naruszenie 00

  W Anglii pieszy ma pierwszeństwo ,samochody zatrzymują się przed przejściem i nie ma z tym problemu

  Odpowiedz
 • OBSERWER(2015-07-22 07:13) Zgłoś naruszenie 10

  Przed tramwajem też mu dajcie pierwszeństwo!!! DLACZEGO MUSI ZATRZYMAĆ SIĘ 18tonowy TIR A NIE TRAMWAJ/? Zawsze to pieszy ma większą możliwość szybkiego zatrzymania się niż pojazd mechaniczny a technika bywa zawodna,może też okazać się słabszą reakcją (ZRÓZNYCH PRZYCZYN) człowiek obsługujący maszyne(samochód) i nieszczęśćie gotowe! Mózgi twórców nowego prawa DO LECZENIA!!! nie wyobrażam sobie:NAUCZYCIEL W SZKOLE MÓWI DO SIEDMIOLATKA: NA PRZEJŚCIU NIE MUSISZ SIĘ BAĆ BO ZAWSZE MASZ PIERWSZEŃSTWO A SAMOCHÓD MUSI SIĘ ZATRZYMAĆ!

  Odpowiedz
 • andol(2015-07-22 07:12) Zgłoś naruszenie 10

  No tak! To teraz PO będzie się chwaliło, że do jej dorobku doszła ustawa o przyśpieszonym załatwianiu pieszych. Już teraz piesi wbiegają na ulicę bez zastanowienia. Nie dość, że robią to sami, to jeszcze ciągną za sobą małe dzieci, w ogóle nie patrząc się na to co dzieje się na ulicy. Co z tego, że winę poniesie kierowca, jak jakiś dzieciak zginie? A czy w ustawie będzie zapis o kursie dla kierowców na odczytywanie zamiarów pieszego? A dla pieszych wiadomość w jakiej odległości od ulicy, mogą plotkować?

  Odpowiedz
 • smyku28(2015-07-22 06:31) Zgłoś naruszenie 10

  Pieszy ma tylko jedne nogi, w samochodzie można wymienić wszystkie blachy . Wystarczy tyle , każdy niech pomyśli jak jest pieszym ile metrów potrzebuje na zatrzymanie się a ile metrów potrzebuje samochód.

  Odpowiedz
 • GM(2015-07-21 23:11) Zgłoś naruszenie 10

  Pieszy, widząc wyjeżdżający nagle zza zakrętu samochód, może zatrzymać się w miejscu lub odskoczyć, pod warunkiem, że zachowuje ostrożność. Po zmianie przepisów pójdzie na pewniaka, a samochód w miejscu nie stanie, nawet przy niewielkiej prędkości potrzebuje te kilka, a często kilkanaście metrów. Poza tym trudno mi sobie wyobrazić przejście bez świateł na mało ruchliwej drodze, w pobliżu np. sklepu lub kościoła, gdzie chodzi masa ludzi - kierowcy będą stali po pół godziny lub więcej.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane