statystyki

Ignorowanie zasad ruchu drogowego przez pieszego obniża odszkodowanie

autor: Małgorzata Kryszkiewicz27.09.2015, 14:30
pieszy

Sprawa dotyczyła kobiety, która nie zachowała zasad ruchu drogowegoźródło: ShutterStock

Ruch przechodniów powinien odbywać się po lewej stronie jezdni. To, że przemieszczanie się po prawej stronie jest dla nich wygodniejsze, nie usprawiedliwia złamania przepisów.

TEZA Osoba, która decyduje się naruszyć zasady ruchu, powinna zachować szczególną ostrożność i czujność, tak by w razie konieczności ustąpić miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Jeżeli tego nie zrobi i ulegnie wypadkowi, musi się liczyć z tym, że przyczyni się do powstania szkody.

STAN FAKTYCZNY Kobieta M.W., idąc poboczem drogi, została potrącona przez samochód. Sprawca wypadku został skazany. Na skutek wypadku M.W. doznała wielu urazów. Nadto skutkiem zdarzenia była utrata przez nią dziecka. Ubezpieczyciel przyznał jej zadośćuczynienie w kwocie 52 tys. zł. Zostało ono jednak pomniejszone o 30 proc., gdyż uznał, że w takim procencie poszkodowana przyczyniła się do zaistniałej szkody.

Ostatecznie M.W. wypłacono 36 400 zł. M.W. wniosła do sądu pozew, w którym domagała się zasądzenia od ubezpieczyciela kwoty 63 600 zł zadośćuczynienia za doznaną w związku z wypadkiem krzywdę.

UZASADNIENIE Sąd rejonowy ustalił ostateczną wysokość zadośćuczynienia na kwotę 70 tys. zł i uznał stopień przyczynienia się powódki na poziomie 30 proc.

Przyznana suma pieniężna ma stanowić przybliżony ekwiwalent poniesionej szkody niemajątkowej. Powinna też wynagrodzić poniesione cierpienia fizyczne i psychiczne oraz ułatwić przezwyciężenie ujemnych przeżyć, aby częściowo przywrócona została równowaga zachwiana na skutek popełnienia czynu niedozwolonego.

Sąd podkreślił, że funkcję kompensacyjną należy rozumieć szeroko, bowiem obejmuje ona zarówno cierpienia fizyczne, jak i sferę psychiczną poszkodowanego. Powinna ona mieć istotne znaczenie dla ustalenia wysokości zadośćuczynienia.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane