statystyki

CEPiK będzie zbiarał więcej danych o kierowcach. Udostępni je ubezpieczycielom

autor: Tomasz Żółciak21.07.2015, 07:28; Aktualizacja: 13.10.2015, 10:53
dane osobowe-personalne

Liczba wniosków o udostępnienie danych z CEPiK wynosi blisko 1,5 mln rocznieźródło: ShutterStock

CEPiK będzie gromadzić znacznie więcej informacji o obywatelach. Kierowcy będą mogli skorzystać z nowych funkcjonalności, ale w zamian za to ich dane będą dostępne dla wielu podmiotów do celów komercyjnych na zasadach mniej restrykcyjnych niż dotychczas. To budzi spore kontrowersje.

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) już jest jednym z największych rejestrów w Polsce. Zbiera dane o 24 mln różnego rodzaju pojazdów zarejestrowanych w naszym kraju oraz ich właścicielach.

Wkrótce jednak rejestr spuchnie od kolejnych informacji m.in. o osobach posiadających lub ubiegających się o uprawnienia, tych, którym je cofnięto, o wykładowcach i egzaminatorach, lekarzach i psychologach, a także ośrodkach szkoleniowych i egzaminujących. Wszystko po to, by rząd, przy współpracy z Centralnym Ośrodkiem Informatyki (podległym MSW), mógł wprowadzić kolejne e-usługi dla kierowców. Od ponad roku mogą oni korzystać z dwóch: „Historia pojazdu” i „Bezpieczny autobus”. Pierwsza umożliwia potencjalnemu nabywcy używanego samochodu, zarejestrowanego w Polsce, ocenę jego stanu technicznego. Druga pozwala sprawdzić stan techniczny np. autokaru wiozącego dzieci na wakacje.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane