statystyki

O przekazaniu danych osobowych między instytucjami państwowymi także trzeba informować

autor: Elżbieta Dominik14.10.2015, 20:00
dane osobowe-personalne

Polska ustawa o ochronie danych osobowych stanowi, że w przypadku zbierania danych osobowych nie od osoby, której one dotyczą, administrator danych jest zobowiązany poinformować tę osobę bezpośrednio po utrwaleniu zebranych danychźródło: ShutterStock

Tak wynika z niedawnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Nasze prawo traktuje tę kwestię odmiennie. Być może trzeba będzie zmienić zasady.

Osoby, których dane osobowe są przekazywane między dwoma organami administracji państwa Unii Europejskiej, a następnie przetwarzane przez jeden z tych organów, powinny zostać wcześniej o tym poinformowane – stwierdził TSUE w wyroku z 1 października 2015 r. w sprawie C-201/14. Trybunał wyjaśnił, że ma tutaj zastosowanie dyrektywa 95/46/WE z 24 października 1995 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w zakresie przetwarzania danych osobowych i swobodnego przepływu tych danych (Dz.Urz. WE z 1995 r. L 281, s. 31) regulująca te kwestie w sytuacji, gdy stanowią one część zbioru danych lub mają stanowić jego część.

Rumuński przykład

Sprawa dotyczyła rumuńskich przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność na własny rachunek i odprowadzali od niej podatki. Jednocześnie administracja podatkowa (ANAF) przekazała ich dane, którymi administrowała, do Krajowej Kasy Ubezpieczenia Zdrowotnego (CNAS). Kasa naliczyła przedsiębiorcom zaległe składki zdrowotne. Zgodnie z prawem rumuńskim podmioty publiczne są zobowiązane na podstawie ustawy nr 95/2006 w sprawie reformy sektora zdrowotnego do przekazywania danych osobowych kasom ubezpieczeń zdrowotnych.


Pozostało jeszcze 90% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane