Nowa ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego to zamach na rolniczą własność

autor: Anna Krzyżanowska16.07.2015, 07:27; Aktualizacja: 16.07.2015, 09:28
Ustawodawca chce mianowicie uniemożliwić przeniesienie nieruchomości rolnej lub jej części w przypadku, gdyby w efekcie podziału gospodarstwa powierzchnia użytków rolnych pozostała przy zbywcy była mniejsza od normy, którą – dla poszczególnych województw – ustali minister rolnictwa i rozwoju wsi

Ustawodawca chce mianowicie uniemożliwić przeniesienie nieruchomości rolnej lub jej części w przypadku, gdyby w efekcie podziału gospodarstwa powierzchnia użytków rolnych pozostała przy zbywcy była mniejsza od normy, którą – dla poszczególnych województw – ustali minister rolnictwa i rozwoju wsiźródło: ShutterStock

Niekonstytucyjna i miejscami po prostu niewykonalna. Tak o ustawie mającej na nowo uregulować obrót gruntami rolnymi w Polsce mówią eksperci

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

  • rozbój w bialy dzień(2015-09-22 07:47) Zgłoś naruszenie 210

    A dlaczego nikt nie wspomina o tym, że grunty z Warunkami Zabudowy będące użytkami rolnymi (a takich jest masa nawet w miastach) wg tej ustawy są gruntami rolnym. A nie jak we wszystkich pozostałych ustawach m.in. O planowaniu przestrzennym, podatkowych. Implikuje to, że dzialeczka 1000 m2 jest traktowana jak rola i nie może być zbyta. Przecież to kradzież w biały dzień, ludzie zabezpieczali się zakupem działki na starość lub dla dzieci a tu twoja działka nie nadaje się do sprzedaży - czyli straciła wartość. Jeszcze ludzie wyjdą na ulicę w tej sprawie protestować. Wstyd mi za taki rząd - sprzęcież oni są tego świadomi.

    Odpowiedz
  • zawiedziony(2015-11-11 22:31) Zgłoś naruszenie 100

    bubel... ta ustawa poprostu zatrzyma obrót nieruchomościami rolnymi, podziały rolne oraz zabudowę na gminach i terenach wiejskich... to jest hamulec dla rozwoju na wsi gdzie ostatnie laty powstawały piękne osiedla- ludzie inwestowali w domy, budowlańcy mieli pracę, chyba nie muszę opowiadać jak wiele ludzi w ten sposób pracowało i jakie to wielkie pieniądze były w obrocie a teraz rząd powiedział: wała... co to za własność co to nie mogę jej sprzedać za duże pieniądze jak mam kupca... tylko muszę taniej sąsiadowi to przecież gorzej niż PRL... gdzie tu wolny rynek...

    Odpowiedz
  • Goja(2016-01-01 16:15) Zgłoś naruszenie 71

    Żałuję że się urodziłam i mieszkam w Polsce

    Odpowiedz
  • rolnik(2015-07-16 09:36) Zgłoś naruszenie 60

    Projekt nowej Ustawy narusza prawa konstytucyjne ludzi młodych posiadających kwalifikacje rolnicze, którzy nie będą mogli założyć własnego gospodarstwa rolnego, bo są dyskryminowani w tej Ustawie poprzez wykluczenie ich z kręgu bezpośrednich nabywców ziemi rolnej od rolników indywidualnych?

    Dlaczego w art.12.2 tej Ustawy uprzywilejowani są rolnicy indywidualni, a zabrakło młodych Polaków, którzy chcą dopiero utworzyć pierwsze gospodarstwo rolne?

    Jak mamy nie wyjeżdżać z tego kraju, skoro młoda osoba pełna siły nie będzie mogła kupić ziemi rolnej z pominięciem biurokratycznych, niekoniecznie uczciwych przetargów Agencji Nieruchomości Rolnych?

    Odpowiedz
  • Martin(2015-08-09 09:34) Zgłoś naruszenie 30

    To jest SKANDAL!!!
    posiadam dwie działki rolne w pobliżu miasta (38ar i 1,55ha) na jednej z nich miałem się pobudować. Jednak będę chciał je sprzedać. Obecna wartość to ok.300tys zł. - kupione za 200tys.
    po wejściu tej ustawy okaże się, że nikt nie kupi i nie będzie mógł kupić mojej działki. Rolników w pobliżu już nie ma bo grunty b.słabej jakości a wokół domy pracujących w mieście lub ziemia leżąca odłogiem (klasa 5 i 6).
    czy tu chodzi o to by płacić takim właścicielom gigantyczne odszkodowania?
    a co z rolnikami, których grunty są warte duże pieniądze (niedaleko miast) , po wejściu ustawy cena spadnie do średniej krajowej, tak?!
    to jest sprzeczne z podstawową zasadą UE o swobodnym przepływie kapitału.

    Odpowiedz
  • Sceptyk(2015-09-25 16:53) Zgłoś naruszenie 30

    To taka bajka o tym jak to rolnicy ustawę pisali...

    Odpowiedz
  • Martin(2015-08-17 12:31) Zgłoś naruszenie 31

    w którym artykule ustawy to widzisz, że dotyczy pow. powyżej 1ha?

    Odpowiedz
  • nina(2015-07-16 14:15) Zgłoś naruszenie 10

    po prostu wystarczy żeby ten obcokrajowiec przez 10 lat żył pracował i płacił podatki w Polsce i cenę jak za
    hektar u szkopów

    Odpowiedz
  • gosc(2015-08-28 19:57) Zgłoś naruszenie 10

    Zbycie działki rolnej każdej, bez ograniczenia wielkości, będzie ograniczone prawem pierwokupu. Pierwokup sąsiedzki nie wchodzi w grę w stanie opisanym przez Martina, bo , jak sam powiedział, obok nie ma gospodarstw rolnych, prawo zaś pierwokupu na rzecz Agencji dot. dzialki powyżej 1 ha. Drugi problem to ograniczenia w podziale (art. 6). Jednak te ograniczenia działają od 1 ha, bo chodzi tu o podział gospodarstwa rolnego, a to liczy się od 1 ha. Oczywiście bez podziału nie ma zbycia, dlatego, moim zdaniem, ustawa w zasadzie całkowicie likwiduje obrót działkami rolnymi powyżej 1 ha. Dlatego tez, moim zdaniem, należy podzielić działkę 1,55 ha do końca roku i przenieść jej własność na inny podmiot, np. na jednoosobowa sp. z o. o. Czyli trzeba sporządzić projekt podziału większej działki, ten projekt zatwierdza starosta, a potem założyć sp. z o.o. i wnieść aportem działkę do tej spółki. Powstaną wtedy dwie nieruchomosci.

    Odpowiedz
  • Ziemia na Krus(2015-09-02 20:28) Zgłoś naruszenie 10

    W piątek 28 sierpnia ustawa została podpisana przez Prezydenta RP.
    Wraz z wszelkimi wadami i nieprawidłowościami.
    Od 1 stycznia praktycznie zostanie wstrzymany obrót ziemią rolną,no może z wyjątkiem sąsiedzkiego.
    Ograniczenia dotkną prawdopodobnie obrót także działkami budowlanymi na terenach gdzie nie zostały uchwalone plany zagospodarowania, czyli w większej części Polski.
    Ostatnia szansa na nabycie ziemi rolnej.
    Powodzenia w zakupach.

    Odpowiedz
  • gosc(2015-08-10 22:53) Zgłoś naruszenie 11

    Moim zdaniem, ustawa nie dotyczy zbycia nieruchomosci rolnej o pow. ponizej 1 ha. Działkę większa trzeba szybciutko podzielić.

    Odpowiedz
  • jaks(2015-07-16 12:13) Zgłoś naruszenie 00

    a np ANR będzie lepsza niż komuna . Jak ktoś będzie chciał kupić ziemie od niej to musi oświadczyć skąd ma na to pieniądze pod groźbą odpowiedzialności karnej. Jak powiem, że z oszczędności mam 10 mln to uwierzą czy nie ? a jak powiem, że z handlu dopalaczami to uwierzą czy nie? a jak powiem, że wygrałem w kasynie? to uwierzą czy nie? Anr będzie lepsza niż urząd skarbowy objęty choćby tajemnicą skarbową. A tu Pani Krysia a ANR będzie wiedziała skąd i może w jaki sposób zarobiłem pieniądze a wtedy zaraz cała wieś będzie wiedzieć że np wygrałem w totka.

    Odpowiedz
  • jon(2015-07-26 17:18) Zgłoś naruszenie 00

    ta ustawa powoduje, iż ci co mają ziemię także budowlaną, przemysłową nie będą mogli jej nikomu sprzedać a ich ziemia będzie warta ,,nic?'' ciekawe ile miliardów złotych może 200-500 będziemy płacić odszkodowań z tego tytułu.

    Odpowiedz
  • dolega5(2015-07-31 19:18) Zgłoś naruszenie 00

    Dalsze pozbawienie juz nawet smiesznego przywileju pierwszenstwa kupna "swojej" wlasnosci spadkobiercom dawnego wlasciciela, ma barwe reformy rolnej bis, i jako taka bedzie oprotestowana sadowo (i skonczy w Strasburgu)

    Odpowiedz
  • Athcos(2015-09-09 08:48) Zgłoś naruszenie 00

    A co z komornikiem? Czy ktoś wie co jeśli windykacja z działki stanowiącej np. 60% gospodarstwa i po windykacji zostanie mniej niż norma dla województwa to komornik nie będzie mógł sprzedać takiej działki?

    Odpowiedz
  • Sceptyk(2015-09-25 16:59) Zgłoś naruszenie 00

    ...No i napisali. Jak potrafili... A, że niekonstytucyjne... Czegoś takiego u nich w zagrodzie na pewno nie ma.

    Odpowiedz