statystyki

Wakacyjne fotografowanie: Dowiedz się, czy masz prawo robić zdjęcia

autor: Renata Majek14.07.2015, 11:18
Nie fotografujemy tego, co ma tabliczkę bądź w inny sposób wyrażoną informacje o zakazie fotografowania.

Nie fotografujemy tego, co ma tabliczkę bądź w inny sposób wyrażoną informacje o zakazie fotografowania.źródło: ShutterStock

Podczas wakacji bardzo lubię włóczyć się po różnych zakątkach, robiąc zdjęcia. Miałem już z tego powodu różne nieprzyjemności. Czego nie powinienem fotografować, by nie mieć kłopotów – pyta pan Marcin.

Na pewno nie fotografujemy tego, co ma tabliczkę bądź w inny sposób wyrażoną informacje o zakazie fotografowania. Na świecie – w zależności od kraju – obowiązują różne przepisy dotyczące fotografowania ludzi, zabytków, obiektów użyteczności publicznej, a nawet zwierząt. Najważniejszym rozróżnieniem jest cel, w jakim wykonywane jest zdjęcie: czy wyłącznie na prywatne potrzeby, czy zamierzamy je wykorzystać i w jaki sposób. Jeśli wykonujemy zdjęcie na własne potrzeby w przestrzeni publicznej, to od jego zrobienia powstrzymuje nas „zakaz fotografowania”. Jest on zwykle zamieszczony na obiektach militarnych oraz na tzw. infrastrukturze o charakterze strategicznym. W każdym kraju jest to inaczej postrzegane. W jednym będzie to obiekt wojskowy, a w innym most na rzece i dworzec kolejowy bądź elektrownia. Zakazane – już z innych powodów – może być wykonywanie zdjęcia ubogich dzielnic czy żebrzących ludzi. Na takie zakazy szczególną uwagę należy zwrócić podróżując po zakątkach dawnych republik radzieckich, niektórych krajów Afryki czy Azji Południowo-Wschodniej.

Co prawda w Polsce zakaz fotografowania obiektów ze względu na bezpieczeństwo państwa został zniesiony, jednak w niektórych miejscach nadal istnieje i nie można robić zdjęć np. niektórej infrastruktury lotniskowej.


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane