statystyki

Wakacyjne fotografowanie: Dowiedz się, czy masz prawo robić zdjęcia

autor: Renata Majek14.07.2015, 11:18
Nie fotografujemy tego, co ma tabliczkę bądź w inny sposób wyrażoną informacje o zakazie fotografowania.

Nie fotografujemy tego, co ma tabliczkę bądź w inny sposób wyrażoną informacje o zakazie fotografowania.źródło: ShutterStock

Podczas wakacji bardzo lubię włóczyć się po różnych zakątkach, robiąc zdjęcia. Miałem już z tego powodu różne nieprzyjemności. Czego nie powinienem fotografować, by nie mieć kłopotów – pyta pan Marcin.

Na pewno nie fotografujemy tego, co ma tabliczkę bądź w inny sposób wyrażoną informacje o zakazie fotografowania. Na świecie – w zależności od kraju – obowiązują różne przepisy dotyczące fotografowania ludzi, zabytków, obiektów użyteczności publicznej, a nawet zwierząt. Najważniejszym rozróżnieniem jest cel, w jakim wykonywane jest zdjęcie: czy wyłącznie na prywatne potrzeby, czy zamierzamy je wykorzystać i w jaki sposób. Jeśli wykonujemy zdjęcie na własne potrzeby w przestrzeni publicznej, to od jego zrobienia powstrzymuje nas „zakaz fotografowania”. Jest on zwykle zamieszczony na obiektach militarnych oraz na tzw. infrastrukturze o charakterze strategicznym. W każdym kraju jest to inaczej postrzegane. W jednym będzie to obiekt wojskowy, a w innym most na rzece i dworzec kolejowy bądź elektrownia. Zakazane – już z innych powodów – może być wykonywanie zdjęcia ubogich dzielnic czy żebrzących ludzi. Na takie zakazy szczególną uwagę należy zwrócić podróżując po zakątkach dawnych republik radzieckich, niektórych krajów Afryki czy Azji Południowo-Wschodniej.

Co prawda w Polsce zakaz fotografowania obiektów ze względu na bezpieczeństwo państwa został zniesiony, jednak w niektórych miejscach nadal istnieje i nie można robić zdjęć np. niektórej infrastruktury lotniskowej.


Pozostało jeszcze 39% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane