statystyki

SN: Ceny nieruchomości się zmieniają. To nie jest szczególna okoliczność

autor: Michał Culepa02.07.2015, 07:48; Aktualizacja: 02.07.2015, 08:54
budowa, dom, nieruchomości

Spółka straciła więc szansę na realizację inwestycji, a decyzja o warunkach zabudowy wygasłaźródło: ShutterStock

Nawet znacząca zmiana cen nieruchomości nie upoważnia sądu do ustalenia odszkodowania według wartości z innej daty niż data orzekania – uznał Sąd Najwyższy.

Sprawa dotyczyła odszkodowania, jakiego firma deweloperska zażądała od miasta Poznań w związku ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego. Spółka kupiła ponad 1,3 ha ziemi z przeznaczeniem na budowę domu wielorodzinnego z garażami i lokalami użytkowymi. Zapłaciła za działkę ponad 40 mln zł. Wówczas (około 2005 r.) tereny te były przeznaczone do zabudowy mieszkaniowej. We wrześniu 2006 r. spółka otrzymała decyzję o warunkach zabudowy, która uprawomocniła się po dwóch miesiącach. Sporządzony został projekt i rozpoczęto przygotowania do budowy.

Tymczasem w styczniu 2008 r. zapadła uchwała rady miejskiej, która zmieniła plan zagospodarowania przestrzennego. Działka, na której miał stanąć budynek, została przeznaczona na tereny zielone, z zachowaniem dotychczasowej formy użytkowania (jako teren otwarty, zielony). Jedynie na jej fragmentach dopuszczono drobną działalność usługową w zakresie rekreacji i gastronomii.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane