statystyki

Upadłość konsumencka szansą na oddłużenie

autor: Mateusz Oskroba02.07.2015, 18:00
dług, pieniądze, portfel

Nowe przepisy mogą pozwolić osobom fizycznym na wyjście z tarapatów finansowych.źródło: ShutterStock

Wpadłem w spiralę długów – pisze pan Janusz. – Jedną kartę spłacam drugą, jeden kredyt innym kredytem. Stanąłem pod ścianą, tak dalej żyć się nie da. Czy mogę ogłosić upadłość – zastanawia się nasz czytelnik.

Z końcem ubiegłego roku zmieniły się przepisy dotyczące postępowania upadłościowego wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Mogą one zainteresować te osoby, których zobowiązania są tak duże, że ich spłata jest praktycznie niemożliwa. Oczywiście osoba zadłużona musi liczyć się z utratą (spieniężeniem przez syndyka) majątku, jednak korzyść całkowitego oddłużenia wydaje się być tego warta.

Kogo dotyczą nowe przepisy

Postępowanie dotyczące upadłości konsumenckiej obejmuje włącznie te osoby fizyczne, wobec których nie można ogłosić upadłości na zasadach ogólnych przewidzianych w ustawieprawo upadłościowe i naprawcze. Należy bowiem mieć na uwadze, że na podstawie przepisów ogólnych prawa upadłościowego i naprawczego upadłość można ogłosić wobec osób fizycznych:

● prowadzących działalność gospodarczą,

● wspólników spółek osobowych ponoszących odpowiedzialność za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem.

Na zasadach ogólnych można ogłosić też upadłość osoby fizycznej, która zaprzestała działalności lub która przestała być wspólnikiem spółki osobowej, jeżeli od jej wykreślenia z rejestru nie upłynął rok.

Zatem powyżej wymienione osoby nie mogą skorzystać z przepisów o upadłości konsumenckiej i mogą jedynie złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości na zasadach ogólnych. Niestety ogólne postępowanie upadłościowe nie jest tak korzystne jak procedura przewidziana dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane