Nie masz pełnej zdolności do czynności prawnych? Firmy nie założysz

autor: Patryk Słowik26.06.2015, 07:26; Aktualizacja: 26.06.2015, 07:53
Firma przyjazna MSP na start

Propozycja Ministerstwa Gospodarki stanowczy sprzeciw cywilistów, w tym Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, oraz przedsiębiorcówźródło: Materiały Prasowe

Ministerstwo Gospodarki wycofuje się z pomysłu umożliwienia zakładania własnego biznesu osobom bez pełnej zdolności do czynności prawnych.

Przypomnijmy: projekt prawa działalności gospodarczej w art. 16 ust. 2 zawiera przepis stanowiący, że osoba fizyczna, która nie posiada pełnej zdolności do czynności prawnych, może zwrócić się do sądu opiekuńczego o zezwolenie na podjęcie i wykonywanie działalności gospodarczej oraz ustanowienie kuratora, przy pomocy którego będzie tę działalność wykonywała. W praktyce oznaczałoby to, że biznes mogłyby prowadzić osoby częściowo ubezwłasnowolnione oraz małoletni, którzy ukończyli 13 lat.

Propozycja ta wzbudziła stanowczy sprzeciw cywilistów, w tym Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, oraz przedsiębiorców. Zdaniem tych pierwszych regulacja zaproponowana przez resort gospodarki jest szczątkowa i nie uwzględnia tak istotnych kwestii jak to, jaki dokładnie zakres obowiązków i jakie możliwości miałby kurator oraz jakie byłyby jego relacje względem przedstawicieli ustawowych biznesmenów. Przedsiębiorcy narzekali z kolei, że nowe przepisy osłabią pewność obrotu gospodarczego.

Ministerstwo jeszcze kilka dni temu zapewniało, że przepis zostanie doprecyzowany. Wskazywało też, że powstanie katalog czynności, na których podjęcie będzie wymagana zgoda sądu.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane