statystyki

W sprawie bez pełnomocnika sąd musi wiedzieć, jakie były koszty

autor: Sławomir Wikariak19.06.2015, 07:35; Aktualizacja: 19.06.2015, 10:31

Jeśli strona występuje bez profesjonalnego pełnomocnika, to sąd powinien z urzędu wypowiedzieć się o kosztach. Wcześniej musi je jednak znać – stwierdził łódzki Sąd Okręgowy.

Kobieta procesowała się z ZUS o podwyższenie odszkodowania za wypadek przy pracy. Sprawę wygrała, ale uznała, że sąd powinien przyznać jej zwrot kosztów postępowania. Twierdziła, że na badania związane z orzeczeniem musiała przylatywać z zagranicy. Na dowód przedstawiła bilety lotnicze. Tyle że zrobiła to już po zamknięciu rozprawy. W wyroku jej koszty nie zostały uwzględnione. We wniosku o uzupełnienie wyroku kobieta domagała się zasądzenia na jej rzecz 1550 zł. Powołała się na art. 109 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym o kosztach należnych stronie działającej bez adwokata, radcy prawnego lub rzecznika patentowego sąd orzeka z urzędu.

W pierwszej instancji Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia oddalił wniosek. W drugiej – Sąd Okręgowy w Łodzi co prawda przyznał, że w jej sprawie sąd powinien z urzędu wypowiedzieć się o kosztach, jednak uznał, że za późno zostały mu one zgłoszone.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane