statystyki

W sprawie bez pełnomocnika sąd musi wiedzieć, jakie były koszty

autor: Sławomir Wikariak19.06.2015, 07:35; Aktualizacja: 19.06.2015, 10:31

Jeśli strona występuje bez profesjonalnego pełnomocnika, to sąd powinien z urzędu wypowiedzieć się o kosztach. Wcześniej musi je jednak znać – stwierdził łódzki Sąd Okręgowy.

Kobieta procesowała się z ZUS o podwyższenie odszkodowania za wypadek przy pracy. Sprawę wygrała, ale uznała, że sąd powinien przyznać jej zwrot kosztów postępowania. Twierdziła, że na badania związane z orzeczeniem musiała przylatywać z zagranicy. Na dowód przedstawiła bilety lotnicze. Tyle że zrobiła to już po zamknięciu rozprawy. W wyroku jej koszty nie zostały uwzględnione. We wniosku o uzupełnienie wyroku kobieta domagała się zasądzenia na jej rzecz 1550 zł. Powołała się na art. 109 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym o kosztach należnych stronie działającej bez adwokata, radcy prawnego lub rzecznika patentowego sąd orzeka z urzędu.

W pierwszej instancji Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia oddalił wniosek. W drugiej – Sąd Okręgowy w Łodzi co prawda przyznał, że w jej sprawie sąd powinien z urzędu wypowiedzieć się o kosztach, jednak uznał, że za późno zostały mu one zgłoszone.


Pozostało jeszcze 53% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane