statystyki

Nagrody za znalezienie materiału archiwalnego lub zabytku bez konsulacji

autor: Patryk Słowik18.06.2015, 07:22; Aktualizacja: 18.06.2015, 08:36
Ministerstwo Kultury postanowiło nie konsultować z nikim projektu rozporządzenia

Ministerstwo Kultury postanowiło nie konsultować z nikim projektu rozporządzeniaźródło: ShutterStock

Państwo chce zmotywować obywateli do zwracania rzeczy stanowiących jego własność. Dlatego też już 21 czerwca 2015 r. zacznie obowiązywać nowa ustawa o rzeczach znalezionych (Dz.U. z 2015 r. poz. 397). Problem w tym, że przepisy rozporządzenia wykonawczego mogą skutecznie ostudzić zapał tych, którzy myśleli, że i przysłużą się krajowi, i zarobią.

Artykuł 187 par. 2 kodeksu cywilnego stanowi, że rzecz znaleziona będąca zabytkiem lub materiałem archiwalnym po upływie terminu do jej odebrania przez osobę uprawnioną staje się własnością Skarbu Państwa. Innymi słowy: ten, kto znalazł coś wartościowego z punktu widzenia państwa, musi to oddać. Obecnie jedynie w stosunku do zabytków archeologicznych istnieją szczególne przepisy dotyczące wynagradzania znalazcy. Określa to art. 34 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1446). Ustawodawca postanowił więc rozszerzyć katalog przedmiotów, za które będzie przysługiwała gratyfikacja. Zdaniem części ekspertów robi to jednak dość nieudolnie.

Artykuł 11 ustawy o rzeczach znalezionych ma bowiem stanowić, że w przypadku gdy rzecz znaleziona jest zabytkiem lub materiałem archiwalnym i stała się własnością Skarbu Państwa, znalazcy przysługuje nagroda. Rodzaje, wysokość, a także warunki i tryb przyznawania nagród mają być wskazane w rozporządzeniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane