O czym powinni pamiętać w czasie wakacji piesi i rowerzyści

autor: Damian Michalczuk16.06.2015, 17:00; Aktualizacja: 18.06.2015, 14:33
rowerzysta

Czy za jazdę po alkoholu stracę prawo jazdy?źródło: ShutterStock

Małoletni, którzy nie ukończyli 18. roku życia mogą poruszać się po drogach jedynie z kartą rowerową lub pod opieką dorosłych. Nadal nie można instalować na samochodach bagażników rowerowych zasłaniających tablice rejestracyjne.

Czy 8-latek może samodzielnie jeździć rowerem

Mój syn ukończył 8 lat i jest dość wysoki jak na swój wiek. Czy może samodzielnie poruszać się rowerem po drodze publicznej?

NIE

Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się rowerami po drogach publicznych tylko pod okiem dorosłych. Taki małoletni kierujący rowerem jest uznawany przez prawo za pieszego. Z tych powodów przepisy pozwalają dorosłym rowerzystom opiekującym się najmłodszymi cyklistami na korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych. Starsze dzieci mogą natomiast poruszać się na drogach bez nadzoru rodziców lub innych opiekunów tylko wtedy, gdy posiadają kartę rowerową. Podróż musi się odbywać jednak za wiedzą i zgodą dorosłych.

Podstawa prawna

Art. 8 ust. 1 pkt 10 ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2015 r. poz. 155 ze zm.).

Czy za jazdę po alkoholu stracę prawo jazdy

Od niedawna wobec pijanych kierowców są stosowane surowsze kary i sądy mogą częściej odbierać im prawo jazdy. Czy nowe zasady stosuje się również do rowerzystów jadących pod wpływem alkoholu?

NIE

Wprowadzone 18 maja 2015 r. zmiany w kodeksie karnym przewidują znaczne zaostrzenie kar dla pijanych kierowców. Surowsze sankcje wiążą się przede wszystkim z wydłużeniem okresu zakazu prowadzania pojazdów, jak też koniecznością zapłaty wysokich nawiązek i świadczeń pieniężnych. Należy jednak pamiętać, że nietrzeźwi rowerzyści są traktowani łagodniej niż osoby kierujące w takim stanie pojazdami mechanicznymi. Popełniane przez nich przewinienie drogowe jest uznawane dzisiaj za wykroczenie i nie wiąże się z nim utrata uprawnień do kierowania samochodem osobowym, motocyklem lub ciężarówką (zamiast tego wchodzi w grę ewentualny zakaz jazdy na rowerze).

Od 11 kwietnia 2015 r. obowiązuje zmieniony taryfikator mandatów, zgodnie z którym rowerzyści przyłapani na jeździe z dawką ponad 0,5 promila alkoholu we krwi, mogą otrzymać mandat w wysokości 500 zł. Mniej nietrzeźwi mogą zapłacić od 300 do 500 zł. Bezkarna jest natomiast jazda rowerem z zawartością wynoszącą do 0,19 promila alkoholu we krwi.

Podstawa prawna

Art. 87 par. 1a i 2 ustawy z 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (Dz.U. z 2013 r. poz. 482 ze zm.).

Par. 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 9 kwietnia 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (Dz.U. z 2015 r. poz. 506).


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane