statystyki

Państwo pokryje koszty przechowywania aut

autor: Urszula Mirowska-Łoskot10.06.2015, 07:30; Aktualizacja: 10.06.2015, 11:12
Samochód kierowca

Senatorowie dostrzegli konieczność wskazania wprost w ustawie, że Skarb Państwa jest zobowiązany do pokrycia kosztów przechowywania pojazdów, które powstały od 11 czerwca 2009 r. do 4 września 2010 r.źródło: ShutterStock

Związek Powiatów Polskich (ZPP) apeluje o zmianę zasad usuwania pojazdów z dróg. – Skutkami obecnych regulacji są obarczone głównie powiaty. Najistotniejsze problemy dotyczą wewnętrznej sprzeczności przepisów dotyczących pojazdów, których ustawowy termin przechowywania upłynął do 11 czerwca 2009 r., oraz nieuregulowania konsekwencji przejęcia pojazdów na własność powiatu – wskazuje Ludwik Węgrzyn, przewodniczący ZPP w stanowisku związku.

Związek wnosi o jednoznaczne przesądzenie, że auta, których termin przechowywania upłynął do 11 czerwca 2009 roku, przechodzą na własność Skarbu Państwa. Tym samym to on – reprezentowany przez naczelnika urzędu skarbowego – będzie ponosił koszty ich garażowania. Samorządowcy domagają się również, by w ustawie o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.) znalazł się zapis, który zobliguje właścicieli powypadkowych pojazdów do pokrywania rzeczywistych kosztów ich usuwania z drogi (obecnie uiszczają tylko kwotę wynikającą z ustawy).

Postulatami ZPP zajął się Senat, który już pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o ruchu drogowym (rozpatrzy go na najbliższym posiedzeniu, które zacznie się jutro). Proponowane przepisy regulują koszty usunięcia lub przechowywania pojazdu powypadkowego lub który uległ awarii. Jeżeli będą one wyższe niż opłata wskazana w ustawie, to właściciel pojazdu – zgodnie z postulatem ZPP – zostanie obowiązany do uiszczenia różnicy.


Pozostało 43% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane