statystyki

Kiedy trzeba powiadomić o zmianie adresu

autor: Piotr Pieńkosz09.06.2015, 10:02; Aktualizacja: 09.06.2015, 10:53

TEZA: Wszczynając postępowanie administracyjne wobec przedsiębiorcy, organ musi skutecznie poinformować go o obowiązku zgłaszania do urzędu zmiany adresu siedziby. W innym przypadku właściciel firmy nie musi tego robić.

Sygn. akt II GSK 809/15, POSTANOWIENIE NACZELNEGO SĄDU ADMINISTRACYJNEGO z 26 maja 2015 r.

STAN FAKTYCZNY

Przedsiębiorca złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na czynność organu geodezyjnego. Wcześniej bezskutecznie wzywał organ do usunięcia naruszenia prawa. Sąd odrzucił skargę. Uznał ją za niedopuszczalną, gdyż w jego ocenie skarżący uchybił terminowi wezwania organu do usunięcia naruszenia prawa. W ocenie WSA takie uprawnienie przysługiwało przedsiębiorcy w ciągu 14 dni od daty doręczenia pisma przez organ geodezyjny, a nie, jak to wskazywała strona skarżąca, od dnia, kiedy faktycznie dowiedziała się o działaniach organu. Przedsiębiorca tłumaczył, że nie dotarło do niego żadne pismo. Tymczasem sąd uznał, że wynikało to z błędu właściciela firmy, który nie poinformował organu o zmianie adresu siedziby przedsiębiorstwa. W takiej sytuacji prowadzący działalność gospodarczą jest sam sobie winien.

Przedsiębiorca złożył zażalenie na rozstrzygnięcie WSA. Twierdził, że nie uchybił terminowi. Wskazywał ponadto, że nie może ponosić negatywnych konsekwencji kierowania przez organ korespondencji pod niewłaściwy adres. Podkreślił, że nikt nie poinformował go, że w toku postępowania powinien informować organ o zmianie adresu siedziby prowadzenia działalności. NSA uwzględnił zażalenie.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane