statystyki

Czytasz prywatną korespondencję innych osób? To przestępstwo

autor: Maria Kuźniar08.06.2015, 20:00
Dowody pochodzące z otwartej cudzej korespondencji, monitoringu nie powinny być dopuszczane, bo naruszają dobra osobiste, a prawo do prywatności gwarantuje konstytucja

Dowody pochodzące z otwartej cudzej korespondencji, monitoringu nie powinny być dopuszczane, bo naruszają dobra osobiste, a prawo do prywatności gwarantuje konstytucjaźródło: ShutterStock

Pan Artur jest w trakcie sprawy rozwodowej. – Niedawno dowiedziałem się, że żona jest w posiadaniu wydruków mojej prywatnej korespondencji na jednym z portali społecznościowych. Przypuszczam, że odzyskała twardy dysk mojego laptopa i w ten sposób uzyskała informacje. Pokazała je córkom, teraz mówi, że zamierza to wykorzystać jako dowód w sprawie rozwodowej. Przecież to chyba nielegalne – zastanawia się czytelnik. – Czy żona miała prawo przeglądać moje prywatne rozmowy, a jeśli nie, to chyba tym bardziej nie może z tych informacji skorzystać w sądzie – pyta pan Robert.

Każdy człowiek ma prawo do prywatności, a ochrona tajemnicy zalicza się do jednego z ważniejszych praw. Żona pana Roberta dotarła do informacji bez uprawnienia, co więcej nie były one przeznaczone dla niej. Dlatego można uznać, że nie tylko naruszyła dobra osobiste czytelnika, ale zachodzi też podejrzenie popełnienia przestępstwa. Przepisy mówią, że osoba, która uzyskuje dostęp do informacji poprzez otwarcie zamkniętego pisma, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej albo przełamując jej zabezpieczenia, podlega grzywnie, karze ograniczenia lub nawet pozbawienia wolności do dwóch lat. Co więcej, taka sama kara może spotkać tych, którzy uzyskane w ten sposób informacje przekazują innym osobom, nawet rodzinie.

Nielegalne jest także posługiwanie się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym aby dotrzeć do nieprzeznaczonych dla danej osoby informacji. Złamaniem prawa jest otwieranie cudzych listów, przeglądanie danych na komputerze, tablecie lub telefonie. Kara grozi także członkom rodziny – nawet jeśli np. matka otwiera list adresowany do syna, popełnia w ten sposób przestępstwo.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • WojS.(2015-06-09 12:34) Zgłoś naruszenie 40

  W Polsce nie obowiązuje zasada tzw. "zgniłego owocu", czyli, że dowód uzyskany nielegalnie nie może być wykorzystany w postepowaniu sądowym. Ten pan może złożyć zawiadomienie o przestępstwie, czyli o naruszenie tajemnicy korespondencji, ale nie spowoduje to zablokowania informacji uzyskanych nielegalnie przez jego byłą żonę. W Polsce, to są dwie odrębne sprawy. Głupie to, ale niestety prawdziwe.

  Odpowiedz
 • Ciekawe(2015-06-10 13:38) Zgłoś naruszenie 26

  Czyli dowody zdrady itp. praktycznie nigdy nie powinny być wykorzystywane bo to prywatna korespondencja?

  Ja uważam, że skoro istnieje coś takiego jak wspólność małżeńska (nie ma rozdzielności majątkowej) to samo analogicznie dotyczyć powinno wszystkiego łącznie z jakąkolwiek korespondencją.

  Skoro można odziedziczyć długi po małżonku lub wspólnie za nie odpowiadać a tenże otrzymuje na ten temat korespondencję tylko do siebie, której drugi współmałżonek nie ma prawa przeczytać to zakrawa to na absurd.

  Na ma czegoś takiego jak prywatność wśród współmałżonków.

  Proste.

  Jak by byli już po rozwodzie to zmienia postać rzeczy.

  Odpowiedz
 • Rozczarowana(2017-12-11 22:30) Zgłoś naruszenie 20

  co przypadku, gdy współpracownik wszedł w posiadanie (grzebanie w szafce lub torebce) listu juz otwartego.?

  Odpowiedz
 • ot(2015-06-09 08:20) Zgłoś naruszenie 11

  Jeśli legalnie weszła w posiadanie dysku twardego, na którym były te dane - no to przestępstwo nie jest. Bo albo dane były zapisane na jej dysku, albo nabyła dysk, który fizycznie jest taki jaki jest - czyli zawierający określone pola elektromagnetyczne. A jako właściciel może z nim robić wszystko co zechce.
  Jeśli ktoś chce się pozbyć danych - to nie je kasuje trwale.

  Odpowiedz
 • j23(2017-09-05 00:06) Zgłoś naruszenie 00

  otwieranie cudzego listu jest przestepstwem ale przeczytanie tresci z karty pocztowej juz nie bo z zasady kartka jest ogolnie dostepna .Analogicznie jezeli pan prowadzil korespondencje na otwartym forum lub w inny sposob niezabezpieczajacy tajemnicy tej korespondencji to nie ma mowy o naruszeniu tajemnicy tejze .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane