Prywatność korespondencji gwarantuje nam konstytucja. Kiedy tajemnica korespondencji może zostać ograniczona i co grozi za jej złamanie?
.
1 Zgodnie z art. 7 ustawy o PPUP, Poczta Polska zapewnia w obrocie pocztowym ochronę tajemnicy korespondencji oraz poufność informacji o świadczonej usłudze. Również ustawa Prawo telekomunikacyjne zapewnia tajemnicę komunikowania się. Zgodnie z przepisami obejmuje ona obejmującą dane dotyczące użytkownika, treść indywidualnych komunikatów, dane transmisyjne, dane o lokalizacji oraz dane o próbach uzyskania połączenia między zakończeniami sieci w tym połączenia nieudane.
ShutterStock
2 Prawo telekomunikacyjne zakazuje zapoznawania się, utrwalania, przechowywania, przekazywanie i wykorzystywania treści obiętych tajemnicą. Wyjątkiem są sytuacje, w których stanowi to przedmiot usługi, niezbędny do jej wykonania, nastapiło za zgodą nadawcy lub odbiorcy, lub jest niezbędne do rejestrowania kmunikatów w praktyce handlowej, lub będzie to konieczne z innych powodów przewidzianych przepisami
ShutterStock
3 Naruszenie tajemnicy korespondencji jest przestępstwem przeciwko ochronie informacji, zgodnie z Kodeksem Karnym. Przepisy definiują tu otwarcie zamkniętego pisma, podłączenie się do siei telekomunikacyjnej, przełamanie zabezpieczeń elektronicznych, magnetycznych, informatycznych lub innych. Za takie działanie można otrzymać karę grzywny, karę ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.
ShutterStock
4 Ściganie przestępstwa następuje na wniosek pokrzywdzonego. W 1999 roku wszczęto 182 takich spraw. W 2005 430. W 2010 wszczętych postępowań było już 1194. Liczba ta stale rośnie. W 2013 policjanci interweniowali 2203 razy, a przed rokiem 2868 razy.
ShutterStock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję