statystyki

Sąd dyscyplinarny sobie, a sąd powszechny sobie

autor: Paulina Szewioła03.06.2015, 07:18; Aktualizacja: 03.06.2015, 12:40

Nie można automatycznie uznać, że stwierdzone przez sąd dyscyplinarny zaniedbania po stronie adwokata, doprowadziły do jakiejkolwiek szkody po stronie jego klienta - uznał Sąd Okręgowy w Gdańsku.

Sprawa dotyczy adwokata, który nie załączył stosownego pełnomocnictwa procesowego do złożenia skargi kasacyjnej. A wezwany do uzupełnienia braków w tym zakresie, nie uczynił tego. Przez co sąd odrzucił skargę kasacyjną jego klienta, o czym pełnomocnik nie poinformował swego mocodawcy. Dlaczego? Mecenas argumentował, że przy okazji wezwania do uzupełnienia braków formalnych, ponownie zapoznał się z treścią tego pisma procesowego i stwierdził, że nie ma ono szans na powodzenie. Dlatego też pozostał bierny. Dodał także, że z umowy o zastępstwo procesowe nie wynikało, że jest on zobowiązany do wnoszenia skargi kasacyjnej w imieniu reprezentowanej spółki. Podkreślił również, że wielokrotnie próbował skontaktować się z klientem, aby mu powiedzieć jak sprawy wyglądają, ale bezskutecznie.

A to jeszcze nie wszystko. W innej sprawie tego samego klienta adwokat odmówił sporządzenia apelacji, a o tym fakcie poinformował swojego mocodawcę na trzy dni przed upływem terminu do wniesienia tego środka zaskarżenia. Przez co jego klient był zmuszony samodzielnie wnieść odwołanie od wyroku sądu pierwszej instancji.

Spółka, którą reprezentował ów pełnomocnik zdecydowała się wystąpić z pozwem przeciwko adwokatowi. Domagała się w nim zasądzenia blisko 621 tys. zł tytułem odszkodowania oraz 150 tys. tytułem zadośćuczynienia. Argumentowała, iż adwokat nie zachował w związku z reprezentacją jej interesów przed sądami powszechnymi, należytej staranności i profesjonalizmu, jaki jest wymagany od osób wykonujących ten zawód.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane