statystyki

Za psa odpowiada również tymczasowy opiekun

autor: Maria Kuźniar02.06.2015, 19:00
pies, smycz, park

Teoretycznie za zwierzę odpowiada właściciel.źródło: ShutterStock

Przeczytałem niedawno w Państwa gazecie o odpowiedzialności właściciela za zwierzaka. Nie wiem jednak, jak wygląda to w sytuacji, w której się znalazłem. Mieszkam w domu jednorodzinnym. Niedawno zobaczyłem, że pies sąsiada błąka się po ulicy, wziąłem go więc do siebie, do czasu aż sąsiad wróci z pracy. Niestety nie domknąłem bramy i pies wybiegł na ulicę, w wyniku czego przechodzący starszy pan przewrócił się na tyle nieszczęśliwie, że złamał nogę. Podobno jest to wykroczenie i z tego tytułu będę musiał zapłacić grzywnę, ale skoro pies nie jest mój, to czy jednak odpowiedzialny za niego nie jest właściciel – zastanawia się pan Robert.

Wszystko wskazuje na to, że konsekwencje poniesie pan Robert. Mimo że chciał dobrze i zabrał psa biegającego po ulicy, nie dopilnował go i dlatego odpowiedzialność spada właśnie na niego. Naraził na niebezpieczeństwo osoby trzecie, stąd prawdopodobnie nie tylko będzie musiał zapłacić odszkodowanie starszemu mężczyźnie, ale również odpowie za wykroczenie. Przepisy mówią jasno – ten, kto nie zachowuje zwykłych albo nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega albo naganie, albo karze grzywny do 250 zł. Zwykłe środki ostrożności to te naturalne – przyjęte zwyczajowo dla trzymania określonych gatunków zwierząt. Co więcej, powinny być one również dostosowane do cech osobniczych – jeśli pies jest niebezpieczny, powinien być trzymany na smyczy i mieć nałożony kaganiec; jeśli jego wygląd może sugerować, że jest groźny – także należy go dopilnować.


Pozostało 36% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane