statystyki

Za psa odpowiada również tymczasowy opiekun

autor: Maria Kuźniar02.06.2015, 19:00
pies, smycz, park

Teoretycznie za zwierzę odpowiada właściciel.źródło: ShutterStock

Przeczytałem niedawno w Państwa gazecie o odpowiedzialności właściciela za zwierzaka. Nie wiem jednak, jak wygląda to w sytuacji, w której się znalazłem. Mieszkam w domu jednorodzinnym. Niedawno zobaczyłem, że pies sąsiada błąka się po ulicy, wziąłem go więc do siebie, do czasu aż sąsiad wróci z pracy. Niestety nie domknąłem bramy i pies wybiegł na ulicę, w wyniku czego przechodzący starszy pan przewrócił się na tyle nieszczęśliwie, że złamał nogę. Podobno jest to wykroczenie i z tego tytułu będę musiał zapłacić grzywnę, ale skoro pies nie jest mój, to czy jednak odpowiedzialny za niego nie jest właściciel – zastanawia się pan Robert.

Wszystko wskazuje na to, że konsekwencje poniesie pan Robert. Mimo że chciał dobrze i zabrał psa biegającego po ulicy, nie dopilnował go i dlatego odpowiedzialność spada właśnie na niego. Naraził na niebezpieczeństwo osoby trzecie, stąd prawdopodobnie nie tylko będzie musiał zapłacić odszkodowanie starszemu mężczyźnie, ale również odpowie za wykroczenie. Przepisy mówią jasno – ten, kto nie zachowuje zwykłych albo nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega albo naganie, albo karze grzywny do 250 zł. Zwykłe środki ostrożności to te naturalne – przyjęte zwyczajowo dla trzymania określonych gatunków zwierząt. Co więcej, powinny być one również dostosowane do cech osobniczych – jeśli pies jest niebezpieczny, powinien być trzymany na smyczy i mieć nałożony kaganiec; jeśli jego wygląd może sugerować, że jest groźny – także należy go dopilnować.


Pozostało jeszcze 36% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane