statystyki

Mieszkańcy bez prądu, bo spółdzielnia źle zainwestowała

autor: Patryk Słowik25.06.2015, 07:43; Aktualizacja: 25.06.2015, 10:08
prąd, wtyczki, ładowarki

Przepisy ustawy nie znajdują odzwierciedlenia w regulacjach zawartych w kodeksie postępowania cywilnegoźródło: ShutterStock

Można mieć poważne wątpliwości, czy prawo w wystarczającym stopniu chroni członków spółdzielni mieszkaniowych przed odpowiedzialnością za zobowiązania całej spółdzielni. Twierdzi tak rzecznik praw obywatelskich, w związku z czym prosi ministra infrastruktury i rozwoju o zainicjowanie zmian legislacyjnych.

Interwencja rzecznika jest pokłosiem sytuacji w Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, o której pisaliśmy kilka miesięcy temu.

W skrócie: w efekcie ryzykownej działalności inwestycyjnej ŚSM ma wielomilionowe zadłużenie w stosunku do różnych podmiotów. Komornicy sądowi zajęli rachunki bankowe spółdzielni, w tym przysługujące jej od członków i mieszkańców opłaty eksploatacyjne, o których mowa w art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1222). To zaś oznacza, że należnych pieniędzy nie otrzymali m.in. dostawcy mediów. „Mieszkańcom grozi w najbliższym czasie odcięcie dostawy wody, gazu oraz energii elektrycznej do mieszkań” – alarmuje w piśmie RPO.


Pozostało 42% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane