statystyki

Limity dla komorników nie dotyczą wszystkich przyjmowanych spraw

autor: Piotr Szymaniak27.05.2015, 07:20; Aktualizacja: 27.05.2015, 08:49
ustawa ma zlikwidować hurtownie komornicze

ustawa ma zlikwidować hurtownie komorniczeźródło: ShutterStock

8 listopada wchodzi w życie nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (Dz.U. z 2015 r. poz. 624), która nakłada na kancelarie limity przyjmowanych spraw. Dyskusje na jej temat prowadzone były podczas trwającego w Mikołajkach krajowego zjazdu komorników. DGP objął wydarzenie patronatem. Do 1997 r. wierzyciel nie miał prawa wyboru komornika i zmuszony był korzystać z kancelarii właściwej dla miejsca zamieszkania dłużnika.

W miarę upływu czasu przepisy liberalizowano aż do przyznania swobody wierzycielowi w wyborze komornika z terenu całego kraju, z wyjątkiem egzekucji z nieruchomości. Jedynym ograniczeniem były zaległości w pracy komornika przekraczające sześć miesięcy.

Jak przypomina dr Grzegorz Julke z Uniwersytetu Gdańskiego, ustawodawca chciał doprowadzić do zwiększenia konkurencyjności wśród komorników i wymuszenia wzrostu skuteczności egzekucji. – Skutek był odwrotny. W 2013 r. aż 23 proc. wszystkich spraw wpłynęło tylko do 11 kancelarii – wskazuje dr Julke. Skuteczność egzekucji w takich hurtowniach komorniczych była nawet trzy razy gorsza niż w mniejszych kancelariach.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • @@@@(2015-05-27 17:05) Zgłoś naruszenie 00

    Chcieli poprawić skuteczność to poprawili. Komornicy są teraz skuteczniejsi niż Salomon bo i z pustego naleją ;)

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane