statystyki

Odpowiedzialność zdyscyplinuje biegłych

autor: Piotr Szymaniak26.05.2015, 07:32; Aktualizacja: 26.05.2015, 09:22

Stowarzyszenie Rzeczoznawców Ekonomicznych krytykuje proponowane rozwiązania dotyczące weryfikacji kandydatów na biegłych, które przewidziano w projekcie nowej ustawy o biegłych sądowych. Proponowany art. 9 ust. 1 przewiduje, że w toku postępowania o ustanowienie biegłego prezes sądu okręgowego może powołać komisję lub eksperta w celu oceny posiadanych przez kandydata wiadomości specjalnych w określonej dziedzinie wiedzy, nauki, techniki, sztuki lub rzemiosła. Zgodnie z ust. 3 komisja lub ekspert dokonuje tej weryfikacji na podstawie przedstawionych dokumentów.

– Brak dokumentów potwierdzających kwalifikację jednoznacznie dyskwalifikuje kandydata na biegłego sądowego. Rola komisji weryfikacyjnej praktycznie ograniczy się wyłącznie do oceny dostarczonej dokumentacji, co już obecnie wykonywane jest przez administrację sądu okręgowego – mówi Romuald Tomczyk, prezes Stowarzyszenia Rzeczoznawców Ekonomicznych. – Czy administracja sądu nie ma wystarczających kompetencji do oceny świadectw, dyplomów, certyfikatów oraz opinii dotyczących przygotowania zawodowego kandydata na biegłego? – pyta prezes SRE.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane