statystyki

Tylko wyjątkowo można odwołać zrzeczenie się spadku

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz26.05.2015, 20:00
Procedura w tej sprawie jest skomplikowana i o skuteczności uchylenia decyduje sąd.

Procedura w tej sprawie jest skomplikowana i o skuteczności uchylenia decyduje sąd.źródło: ShutterStock

Odziedziczyłam po mężu wraz z dwojgiem dzieci mieszkanie własnościowe. Sąd stwierdził, że każdy z nas nabył po jednej trzeciej majątku. W lokalu pozostałam tylko ja – pisze pani Maria. – Dzieci początkowo zrzekły się swojej części mieszkania, ale teraz chcą zmienić decyzję. Czy możliwe jest odebranie odziedziczonego przeze mnie spadku – pyta czytelniczka.

Skoro sąd w postanowieniu orzekł, że spadkobiercy nabyli po jednej trzeciej części spadku, to oznacza, że każdy z nich odziedziczył jedną szóstą lokalu. Dzieci zostały więc właścicielami po jednej szóstej każde, zaś matka łącznie z należącą już do niej wcześniej częścią –czterech szóstych mieszkania. Wyliczenie wynika stąd, że skoro mieszkanie stanowiło wspólność majątkową małżonków (czyli matki i jej zmarłego męża), to jeszcze przed śmiercią małżonka kobieta była właścicielką połowy lokalu, zaś do spadku weszła tylko pozostała część (czyli ta połowa, której właścicielem był zmarły).


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • a(2015-05-26 22:12) Zgłoś naruszenie 00

    Kobieta była współwłaścicielką spółdzielczego własnościowego prawa, a nie właścicielką jego połowy - taka mała poprawa😊 gdy jest wspólność małżeństwo jest jednością i w taki sposób nabywają prawa.

    Odpowiedz
  • Aleksandra(2018-08-19 22:59) Zgłoś naruszenie 00

    Dzis zrzeklam sie spadku po zmarlym tacie ale narazie na papierze jutro mama jedzie do prawniczki ale przemyslalam ta sprawe nie chce sie zrzekac moge to zrpbic

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane