statystyki

Sprawy o błędy w sztuce lekarskiej: Interesy biegłych i prawników rzadko są zbieżne

autor: Piotr Szymaniak25.05.2015, 07:39; Aktualizacja: 25.05.2015, 09:41

Wraz z rosnącą świadomością pacjentów rośnie liczba spraw karnych przeciwko lekarzom o błędy w sztuce. Coraz wyższe są też odszkodowania i zadośćuczynienia zasądzane w postępowaniach cywilnych. W jednych i drugich kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia mają opinie biegłych.

Podczas piątkowej konferencji pt. „Problematyka opinii lekarskiej w postępowaniu sądowym i błąd w sztuce lekarskiej” zorganizowanej w Prokuraturze Generalnej dyskutowali o tym sędziowie, prokuratorzy i sami lekarze. Ci ostatni zwracali uwagę, że w kwestii opiniowania interesy prokuratorów i sądów oraz samych lekarzy są często rozbieżne.

Sądom, co zrozumiałe, zależy na szybkości, czemu obłożeni pracą specjaliści nie zawsze mogą sprostać. Poza tym sporządzenie opinii często wiąże się z koniecznością wizyty w sądzie, co z kolei utrudnia lub wyklucza możliwość świadczenia w danym dniu pracy.

Więcej czasu mają ci specjaliści, którzy są już na emeryturze, jednak opinia musi być sporządzana według aktualnego stanu wiedzy.


Pozostało jeszcze 39% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane