statystyki

Nie trzeba spłacać przedawnionych zobowiązań

autor: Danuta Pawłowska20.05.2015, 17:00
Roszczenia majątkowe rzeczywiście ulegają przedawnieniu.

Roszczenia majątkowe rzeczywiście ulegają przedawnieniu.źródło: ShutterStock

Ciągnie się za mną kilka nierozliczonych umów, mam wynikające z tego długi. Liczę, że większość moich niespłaconych wierzycieli zrezygnuje z dochodzenia swoich należności. Po jakim czasie wierzytelności się przedawniają – pyta pan Stanisław

Roszczenia majątkowe rzeczywiście ulegają przedawnieniu. Z zasady kartoteka dłużnika czyści się po 10 latach, ale po pierwsze są od tego wyjątki, a po drugie – dług nie jest wymazywany automatycznie. Zapisy dotyczące przedawnienia różnych zobowiązań rozsiane są po wielu aktach prawnych, w zależności od tytułu długu.

Przedawnienie zaległości naliczonego czynszu upływa po trzech latach. Roszczenia przedsiębiorcy z tytułu sprzedaży lub wykonania usługi przedawnią się już po dwóch. Natomiast jeśli wierzyciel, nawet jeśli jest przedsiębiorcą, wystąpił do sądu i uzyskał prawomocny wyrok potwierdzający swoją należność, to taki dług przedawni się dopiero po 10 latach od momentu uprawomocnienia się decyzji sądu, choćby pierwotnie termin był krótszy. Bieg przedawnienia rozpoczyna się w dniu, kiedy dług stał się wymagalny.

Zobowiązania wobec fiskusa przedawniają się po pięciu latach, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zobowiązanie powstało. Niezapłacony mandat karny traci swoją moc po trzech latach od chwili uprawomocnienia się kary. Roszczenie o świadczenie alimentacyjne przedawnia się również z upływem trzech lat. Roszczenia pracodawcy dotyczące szkody wyrządzonej przez pracownika wskutek nienależytego wykonania obowiązków wynikających z umowy o pracę przedawniają się po upływie roku, licząc od chwili kiedy pracodawca dowiedział się o tym zaniechaniu, ale nie później niż po trzech latach od daty wyrządzenia szkody.

Ale uwaga! Bieg przedawnienia może zostać przerwany. Trzeba więc zastanowić się, zanim rozważymy kuszącą propozycję wierzyciela, który rozłoży dług na raty, a pierwsza z nich może wynosić nawet parę złotych. Płacąc, niejako uznajemy swój dług i od tej chwili rozpoczyna się nowy okres, dopiero po upływie którego dług się przedawni, o ile oczywiście wcześniej nie zostanie wznowiony.


Pozostało jeszcze 50% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

 • mokotowiankaod 1948 roku(2015-05-21 21:36) Zgłoś naruszenie 00

  ja nie mam zadnych zobowiazan - to gmina ukradla nieruchomosc i mnie jako najemcy razem z innym komunalnym najemca naliczaja teraz koszta jak chca bo to mafia razem komornicy sady wszystkie przy zlobie kreatury!

  to nie zart! to prawda - nie dostarczaja do wiadomosci, sady nie doreczaja odpisow na pozew strony przeciwnej - a wyniki sa zupelnie nieobliczalne czy wogole w tym burdelu polskim ktos zajmuje sie prawem i ma piecze nad tymi typkami co to maja oczy przepite i usuwaja albo kombinuja jak obrobic obywatela polskiego? czy wogole ten motloch sie kiedys usunie z naszego pola widzenia - 25 lat trwaly postepowania o uniewaznienie decyzji o korupcyjnym zwrocie nieruchomosci na warszawskim Mokotowie - teraz ten co ukradl obrabia najemce komunalnego z kazdego dochodu co pozwala przezyc - emerytury!
  cos w tym kraju nie gra!
  zlodziej zlodzieja popiera - i dalej w kazdym postepowaniu - korupcja i nic wiecej sie nie liczy?
  moze mam liczyc na rewolucje czy na co? ciekawe jak to sie skonczy - maja synow moze ktos im wreszcie straci te pomyslyz glowy! mam nadal nadzieje.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane