statystyki

Prawnicy tęsknią za stabilizacją

autor: Mariusz Białecki15.05.2015, 07:24; Aktualizacja: 15.05.2015, 08:40
Prawnik

Miarą sukcesu nie jest przyjęcie i opublikowanie nowelizacji w Dzienniku Ustaw, lecz stworzenie i zagwarantowanie sprawnego działania systemuźródło: ShutterStock

W jednym z programów telewizyjnych były minister Zbigniew Ćwiąkalski powiedział, że szef resortu sprawiedliwości to stanowisko trochę pechowe. Trudno się z tym nie zgodzić. W przeddzień tegorocznej majówki odszedł kolejny, chyba już 26. minister sprawujący tę funkcję od czasów przemiany ustrojowej. Jego następcą został Borys Budka. Są tacy, którzy twierdzą, że to minister czasowy – na kilka miesięcy, które pozostały do wyborów parlamentarnych. Sam zainteresowany jest jednak optymistą – twierdzi, że ten okres to rozgrzewka przed czteroletnią kadencją.

Myślę, że wygłoszę opinię wszystkich prawników w Polsce, mówiąc, iż podzielamy tę nadzieję. Nie mam tu nawet na myśli konkretnej osoby, ale nieustanne zmiany na tym kluczowym dla samorządów zawodów prawniczych stanowisku. Przecież wypracowanie wzajemnego zaufania i satysfakcjonujących zasad współpracy wymaga czasu, a jednocześnie jest warunkiem niezbędnym do prowadzenia merytorycznego dialogu oraz poszukiwania najlepszych rozwiązań.

Weźmy pod uwagę przykład szczególnie istotny dla notariuszy: już w listopadzie tego roku wchodzą w życie przepisy dotyczące elektronicznego postępowania wieczystoksięgowego (e.p.w.). Notariusze, komornicy sądowi oraz naczelnicy urzędów skarbowych będą mieli obowiązek inicjowania postępowania wieczystoksięgowego drogą elektroniczną. W praktyce rejenci zostaną zobowiązani do składania wniosku drogą elektroniczną w każdym przypadku, gdy będą sporządzali akt notarialny, który powoduje konieczność ujawnienia nowego stanu prawnego nieruchomości w księdze wieczystej. Obowiązek ten notariusz powinien wykonywać niezwłocznie, nie później niż w dniu dokonania czynności.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane