statystyki

Prawnicy tęsknią za stabilizacją

autor: Mariusz Białecki15.05.2015, 07:24; Aktualizacja: 15.05.2015, 08:40
Prawnik

Miarą sukcesu nie jest przyjęcie i opublikowanie nowelizacji w Dzienniku Ustaw, lecz stworzenie i zagwarantowanie sprawnego działania systemuźródło: ShutterStock

W jednym z programów telewizyjnych były minister Zbigniew Ćwiąkalski powiedział, że szef resortu sprawiedliwości to stanowisko trochę pechowe. Trudno się z tym nie zgodzić. W przeddzień tegorocznej majówki odszedł kolejny, chyba już 26. minister sprawujący tę funkcję od czasów przemiany ustrojowej. Jego następcą został Borys Budka. Są tacy, którzy twierdzą, że to minister czasowy – na kilka miesięcy, które pozostały do wyborów parlamentarnych. Sam zainteresowany jest jednak optymistą – twierdzi, że ten okres to rozgrzewka przed czteroletnią kadencją.

Myślę, że wygłoszę opinię wszystkich prawników w Polsce, mówiąc, iż podzielamy tę nadzieję. Nie mam tu nawet na myśli konkretnej osoby, ale nieustanne zmiany na tym kluczowym dla samorządów zawodów prawniczych stanowisku. Przecież wypracowanie wzajemnego zaufania i satysfakcjonujących zasad współpracy wymaga czasu, a jednocześnie jest warunkiem niezbędnym do prowadzenia merytorycznego dialogu oraz poszukiwania najlepszych rozwiązań.

Weźmy pod uwagę przykład szczególnie istotny dla notariuszy: już w listopadzie tego roku wchodzą w życie przepisy dotyczące elektronicznego postępowania wieczystoksięgowego (e.p.w.). Notariusze, komornicy sądowi oraz naczelnicy urzędów skarbowych będą mieli obowiązek inicjowania postępowania wieczystoksięgowego drogą elektroniczną. W praktyce rejenci zostaną zobowiązani do składania wniosku drogą elektroniczną w każdym przypadku, gdy będą sporządzali akt notarialny, który powoduje konieczność ujawnienia nowego stanu prawnego nieruchomości w księdze wieczystej. Obowiązek ten notariusz powinien wykonywać niezwłocznie, nie później niż w dniu dokonania czynności.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane