statystyki

Można usunąć niezgodności w zapisach w księdze wieczystej

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz19.06.2015, 17:00
Prawo

Po uprawomocnieniu się orzeczenia sądu radzimy dokonać wpisu nowych właścicieli (albo właściciela) do działu drugiego księgi wieczystej , aby jej treść była zgodna z rzeczywistym stanem prawnym nieruchomoścźródło: ShutterStock

Zarobione przez pana Macieja pieniądze jego małżonka zainwestowała w budowę domu. Sama kupowała potrzebne do budowy materiały, zawierała umowy z wykonawcami i dlatego wszystkie rachunki i faktury zostały wystawione na jej nazwisko. Nawet do księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości została wpisana jako jedyny właściciel. Rachunki za media przychodziły na jej nazwisko. Po jej śmierci z uwagi na treść wpisu w księdze wieczystej pan Maciej nie jest traktowany przez urzędy jako właściciel nieruchomości, ale jedynie jako osoba w niej mieszkająca, nie może nawet załatwić formalności związanych z wycięciem drzewa na posesji. – Żona nie zostawiła testamentu, nie mieliśmy rozdzielności majątkowej, a prócz mnie zostało jeszcze dwoje dorosłych dzieci. Jak mogę uporządkować wszystkie sprawy? Czy żeby zostać wpisany do księgi wieczystej, muszę przeprowadzić postępowanie spadkowe – pyta czytelnik.

Tak. Aby usunąć niezgodności w zapisach w księdze wieczystej dotyczące prawa własności do nieruchomości, pan Maciej musi przeprowadzić postępowanie spadkowe. Skoro żona nie pozostawiła testamentu, to spadkobiercy (czyli mąż i dwoje dzieci ) dziedziczą po niej z mocy ustawy w częściach równych, czyli każdy po jednej trzeciej spadku. Pan Maciej albo jedno z pełnoletnich dzieci powinni złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku w sądzie właściwym ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawczyni. Zamiast w sądzie spadkobiercy mogą dopełnić formalności u notariusza i uzyskać od niego poświadczenie dziedziczenia. W tym celu muszą wszyscy stawić się jednocześnie w kancelarii i być zgodni co do sposobu, w jaki nabędą spadek.

Kolejnym krokiem w sprawie będzie złożenie w sądzie wniosku o dział spadku połączony ze zniesieniem współwłasności i podziałem majątku wspólnego małżonków i ustalenie, co wchodzi w skład masy spadkowej. Skoro jest w niej nieruchomość, to pan Maciej – występujący w sprawie jako wnioskodawca – ma prawo domagać się, aby sąd ustalił, że stanowi ona majątek wspólny małżonków, których udziały są równe i wynoszą po połowie. Powinien przy tym wskazać numer księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości i złożyć oświadczenie, że żona nie posiadała majątku osobistego, z którego mogła sama sfinansować budowę. Ponieważ małżonkowie nie zawierali umowy o rozdzielności majątkowej, to nieruchomość wchodzi w skład majątku wspólnego i należy do obojga, mimo że rachunki i faktury zostały wystawione tylko na nazwisko żony.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane