statystyki

Można usunąć niezgodności w zapisach w księdze wieczystej

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz19.06.2015, 17:00
Prawo

Po uprawomocnieniu się orzeczenia sądu radzimy dokonać wpisu nowych właścicieli (albo właściciela) do działu drugiego księgi wieczystej , aby jej treść była zgodna z rzeczywistym stanem prawnym nieruchomoścźródło: ShutterStock

Zarobione przez pana Macieja pieniądze jego małżonka zainwestowała w budowę domu. Sama kupowała potrzebne do budowy materiały, zawierała umowy z wykonawcami i dlatego wszystkie rachunki i faktury zostały wystawione na jej nazwisko. Nawet do księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości została wpisana jako jedyny właściciel. Rachunki za media przychodziły na jej nazwisko. Po jej śmierci z uwagi na treść wpisu w księdze wieczystej pan Maciej nie jest traktowany przez urzędy jako właściciel nieruchomości, ale jedynie jako osoba w niej mieszkająca, nie może nawet załatwić formalności związanych z wycięciem drzewa na posesji. – Żona nie zostawiła testamentu, nie mieliśmy rozdzielności majątkowej, a prócz mnie zostało jeszcze dwoje dorosłych dzieci. Jak mogę uporządkować wszystkie sprawy? Czy żeby zostać wpisany do księgi wieczystej, muszę przeprowadzić postępowanie spadkowe – pyta czytelnik.

Tak. Aby usunąć niezgodności w zapisach w księdze wieczystej dotyczące prawa własności do nieruchomości, pan Maciej musi przeprowadzić postępowanie spadkowe. Skoro żona nie pozostawiła testamentu, to spadkobiercy (czyli mąż i dwoje dzieci ) dziedziczą po niej z mocy ustawy w częściach równych, czyli każdy po jednej trzeciej spadku. Pan Maciej albo jedno z pełnoletnich dzieci powinni złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku w sądzie właściwym ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawczyni. Zamiast w sądzie spadkobiercy mogą dopełnić formalności u notariusza i uzyskać od niego poświadczenie dziedziczenia. W tym celu muszą wszyscy stawić się jednocześnie w kancelarii i być zgodni co do sposobu, w jaki nabędą spadek.

Kolejnym krokiem w sprawie będzie złożenie w sądzie wniosku o dział spadku połączony ze zniesieniem współwłasności i podziałem majątku wspólnego małżonków i ustalenie, co wchodzi w skład masy spadkowej. Skoro jest w niej nieruchomość, to pan Maciej – występujący w sprawie jako wnioskodawca – ma prawo domagać się, aby sąd ustalił, że stanowi ona majątek wspólny małżonków, których udziały są równe i wynoszą po połowie. Powinien przy tym wskazać numer księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości i złożyć oświadczenie, że żona nie posiadała majątku osobistego, z którego mogła sama sfinansować budowę. Ponieważ małżonkowie nie zawierali umowy o rozdzielności majątkowej, to nieruchomość wchodzi w skład majątku wspólnego i należy do obojga, mimo że rachunki i faktury zostały wystawione tylko na nazwisko żony.


Pozostało jeszcze 32% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane