statystyki

Strażacy: Konsultacja ze związkami nie zawsze potrzebna

autor: Leszek Jaworski13.05.2015, 08:37; Aktualizacja: 13.05.2015, 09:40
Pożar

Pożarźródło: ShutterStock

Strażak pełnił służbę w jednostce ratowniczo-gaśniczej w komendzie miejskiej Państwowej Straży Pożarnej na stanowisku młodszego ratownika-kierowcy. Decyzją komendanta został mianowany na stanowisko młodszego technika i przeniesiony do dalszego pełnienia służby w wydziale operacyjno-szkoleniowym tej samej jednostki. Fakt ten nie spowodował obniżki jego uposażenia, przeciwnie, otrzymał dodatek służbowy w wysokości 50 zł. Strażak uważa jednak, że zmiana stanowiska jest dla niego niekorzystna, gdyż do nowego miejsca pracy będzie musiał dłużej dojeżdżać. Natomiast organizacja związkowa zarzuca komendantowi, że nie uzgodnił z nią zmiany warunków służby strażaka, który jest jej członkiem. Czy powinna być przeprowadzona konsultacja ze związkiem zawodowym?

Nie, ponieważ w sprawie nie wystąpiły przyczyny uzasadniające obowiązek przeprowadzenia konsultacji z organizacją związkową. Pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może zmienić jednostronnie warunków pracy lub płacy na niekorzyść pracownika będącego członkiem danej zakładowej organizacji, upoważnionym do jej reprezentowania wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy. Tak wynika z art. 32 ust. 1 pkt 2 ustawy o związkach zawodowych. Przepis ten stosuje się, gdy następuje zmiana warunków pracy lub płacy na gorsze od tych, jakie pracownik miał na poprzednio zajmowanym stanowisku (por. wyrok WSA w Warszawie z 25 lipca 2013 r., sygn. akt II SA/Wa 967/13, www.orzeczenia.nsa.gov.pl).


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane