statystyki

SN: Wyrok skazujący nie może budzić wątpliwości co do zakresu kary

autor: Anna Krzyżanowska12.05.2015, 07:42; Aktualizacja: 12.05.2015, 10:58
prawo

prawoźródło: ShutterStock

Orzeczenia wewnętrznie sprzecznego we fragmencie dotyczącym wymiaru kary nie można sprostować – przypomniał Sąd Najwyższy, rozpoznając kasację wniesioną przez prokuratora generalnego. Dotyczyła ona wyroku sądu rejonowego, który w styczniu 2010 r. uznał Ł.C. za winnego popełnienia kradzieży z włamaniem w warunkach powrotu do przestępstwa i skazał go na karę: „1 (jednego) roku i 8 (sześciu)” miesięcy pozbawienia wolności (w zawieszeniu) oraz karę grzywny w wysokości 90 stawek dziennych po 10 zł każda. Pomimo nieścisłości orzeczenia sądu pierwszej instancji nikt jednak nie zaskarżył.

Dopiero prokurator generalny – korzystając z nadzwyczajnego środka odwoławczego – zarzucił mu rażące naruszenie art. 413 par. 2 pkt 2 kodeksu postępowania karnego. W myśl tego przepisu wyrok skazujący powinien zawierać rozstrzygnięcia co do kary i środków karnych, a w tym przypadku trudno było mówić o spełnieniu tego warunku. Jak bowiem wskazał PG, redakcja wyroku w zakresie wymiaru kary sformułowana została w sposób uniemożliwiający jego wykonanie. To zaś stanowiło bezwzględną przyczynę odwoławczą, określoną w art. 439 par. 1 pkt 7 k.p.k., zgodnie z którym niezależnie od granic zaskarżenia i podniesionych zarzutów oraz wpływu uchybienia na treść orzeczenia sąd odwoławczy zobowiązany jest uchylić zaskarżone orzeczenie, jeżeli zachodzi sprzeczność w jego treści uniemożliwiająca wykonanie.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane