statystyki

Postępowanie cywilne: Oświadczenie zamiast potwierdzenia

autor: Anna Krzyżanowska27.04.2015, 07:26; Aktualizacja: 27.04.2015, 11:12
Dokument

Dziś do pisma, które wnosi się do sądu, należy dołączyć potwierdzenie doręczenia jego odpisu drugiej stronieźródło: ShutterStock

Wymiana pism procesowych między pełnomocnikami będzie łatwiejsza. Komisja sejmowa pracująca nad rządową nowelizacją kodeksu postępowania cywilnego przyjęła poprawki Naczelnej Rady Adwokackiej do art. 132 k.p.c.

Dwa dowody nadania

Dziś do pisma, które wnosi się do sądu, należy dołączyć potwierdzenie doręczenia jego odpisu drugiej stronie. W przeciwnym razie sąd pismo zwróci, i to bez wezwania do uzupełnienia braków.

– W praktyce oznacza to, że pełnomocnik wysyłający takie pismo pocztą zobowiązany jest sporządzić kopię pocztowego dowodu nadania go do pełnomocnika drugiej strony i załączyć ją do oryginału wysyłanego do sądu. Najczęściej oznacza to dwukrotną wycieczkę na pocztę – wyjaśnia dr Alicja Szczęśniak, adwokat, specjalista z zakresu sporów sądowych i arbitrażu.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Ra(2015-04-28 19:53) Zgłoś naruszenie 00

  Wreszcie mała zmiana, chociaż dalej oznacza to dodatkowe koszty. Czemu pełnomocnicy zawodowi nie mogą doręczać sobie pism drogą elektroniczną za pośrednictwem np. portalu sądowego, albo sąd tą samą drogą.

  Odpowiedz
 • Irena Anna(2015-05-27 07:48) Zgłoś naruszenie 00

  To co napisaliście bardzo mnie zastanawia." Dziś, do pisma które wnosi się do Sądu, należy się ma do rzeczywistości. Strona powodowa reprezentuje na rozprawie sama swoje interesy. Interesy strony pozwanej reprezentuje pełnomocnik. Strona powodowa nie otrzymuje kopii pisma kierowanego do Sądu przez stronę pozwaną. Pismo otrzymuje dopiero na rozprawie. Nie ma zatem możliwości odnieść się do treści pisma jeszcze przed rozprawą. Sąd toleruje sytuację powodującą przeciągłość sprawy są. dowej. Dlaczego Sąd pozwala na dyskryminowanie strony powodowej która sama reprezentuje swoje interesy. Dlaczego Sąd toleruje taką sytuację i utrudnia stronie powodowej odparcie zarzutów kierowanych przez stronę pozwaną którą jest PZU SA. Czy można tu mówić o bezstronności Sądu.

  Odpowiedz
 • Irena anna(2015-05-27 07:56) Zgłoś naruszenie 00

  wypowiedż nr 2. Przepraszam. Pełny cytat gdzieś umknął. Moja wypowiedż odnsi się do cytatu "Dziś, do pisma które wnosi się do Sądu należy dołączyć potwierdzenie doręczenia jego odpisu stronie. W przeciwnym razie Sąd pismo zwróci ". Koniec cytatu. Niestety, ale na komputerze obecnie muszę pisać jedną ręką cp jest dla mnie ogromnym utrudnieniem i stąd ta pomyłka.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane