Głównym celem programu ma być - według jego autorów - ograniczenie przestępczości gospodarczej, poprzez trzy szczegółowe cele: wzmocnienie przeciwdziałania przestępczości gospodarczej; zwiększenie skuteczności zwalczania przestępczości gospodarczej i wzmocnienie efektywności odzyskiwania mienia pochodzącego z przestępstw.
Projekt - opracowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych we współpracy z Ministerstwem Finansów i Prokuraturą Generalną - zakłada m.in. stworzenie jednolitych kryteriów i metodyki szacowania strat poniesionych przez budżet państwa w wyniku przestępczości gospodarczej. Ma zostać też opracowany jednolity system ewidencji zabezpieczonego mienia, tak by można było ustalić jego wartość, ilości i rodzaju.
Planowane jest również stworzenie "mechanizmów zarządzania zabezpieczanym mieniem", tak by obniżyć koszty (związane np. z ochroną takiego mienia przed kradzieżą, zniszczenie. Często chodzi o nieruchomości, auta - PAP) i zwiększyć wpływy do budżetu państwa.
"Odbieranie korzyści pochodzących z przestępstw jest niezwykle dotkliwą dla przestępców metodą zwalczania przestępczości, w tym szczególnie tej o charakterze ekonomicznym i stanowi jeden z priorytetów organów ścigania. Realizacja tego zadania wymaga przetwarzania posiadanych informacji, identyfikowania korzyści majątkowych i przedmiotów pochodzących z przestępstw lub ich równowartości, a następnie, zgodnie z odpowiednimi procedurami, dokonywania ich zabezpieczenia na poczet grożących kar i środków karnych" - podkreślili autorzy projektu.
Kolejnym założeniem jest wzmacnianie współpracy i wymiany informacji między poszczególnymi służbami i instytucjami m.in. poprzez bezpośrednie kontakty w ramach grup i zespołów koordynacyjnych, zarówno na szczeblu lokalnym, jak i centralnym. Takie podejście - jak zaznaczono w projekcie - wymaga też prowadzenia wspólnych szkoleń, umożliwiających wymianę doświadczeń, z udziałem sędziów, prokuratorów, przedstawicieli służb, a także ekspertów zewnętrznych.
Mają też zostać wypracowane zmiany prawne umożliwiające wymianę informacji dot. majątku sprawców przestępstw. Projekt zakłada przeanalizowanie współpracy między organami ścigania a kontrolą skarbową w zakresie przestępstw gospodarczych. Chodzi m.in. o usprawnienie wymiany informacji.
Utworzony ma być także rejestr zwiększający bezpieczeństwo funkcjonowania rynku finansowego w zakresie informacji o rachunkach bankowych, umowach ubezpieczeń z elementami inwestycyjnymi, a także innych produktach, które służą gromadzeniu, przechowywaniu lub inwestowaniu środków finansowych. Do tego rejestru mają mieć dostęp m.in. organy ścigania. W ramach programu ma zostać także wypracowana taktyka i standardy zwalczania wybranych aspektów przestępczości gospodarczej.
Z danych Centralnego Biura Śledczego Policji wynika, że grupy przestępcze coraz częściej specjalizują się w przestępczości gospodarczej. W 2014 r. tego rodzaju przestępstwami zajmowało się w Polsce blisko 400 gangów (na 920 działających - PAP). Ich działalność polega m.in. na różnego rodzaju wyłudzaniach, często tworzony był cały system fikcyjnych firm. Jak podkreślają policjanci, zyski na tego typu procederach są gigantyczne, a ryzyko wykrycia mniejsze niż np. w przestępczości narkotykowej.
Tylko w 2014 r., w sprawach dotyczących przestępczości ekonomicznej, CBŚP zabezpieczyło mienie wartości ponad 300 mln zł; w pierwszym kwartale 2015 r. już ok. 380 mln zł.