Precyzowanie rodzajów drzew w ustawie - niepotrzebne

autor: Urszula Mirowska-Łoskot13.04.2015, 07:40; Aktualizacja: 13.04.2015, 08:26
drzewa w lesie

drzewa w lesieźródło: ShutterStock

Na trzy pytania związane z usuwaniem drzew lub krzewów odpowiada Ryszard Brejza prezydent miasta Inowrocławia.

Czy doregulowanie w ustawie z 16 kwietnia 2014 r. o ochronie przyrody (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 627 ze zm.) zapisu, który określa zasady sadzenia drzew w miejsce tych, które zostały wycięte, jest potrzebne?

Artykuł 83 ust. 3 ustawy o ochronie przyrody został uznany za nieprecyzyjny. Przepis ten wskazuje, że wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów może być uzależnione od posadzenia kolejnych w nie mniejszej liczbie. Nie precyzuje jednak dokładnej liczby nowych sadzonek, ich wielkości oraz gatunku. Natomiast z raportu NIK wynika, że brak uprawnień do określenia tych kwestii przez organ wydający zezwolenie jest przyczyną tego, że oferowane przez inwestorów sadzonki były złej jakości, za słabe i zbyt młode, by się przyjąć i rzeczywiście zastąpić wycięte drzewa. W efekcie prezes NIK złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie konstytucyjności tych przepisów. Z kolei grupa senatorów przygotowała nowelizację ustawy o ochronie przyrody, w której w przypadku nasadzeń zastępczych organ samorządowy będzie określał miejsce nasadzeń, liczbę drzew, minimalny obwód pnia lub wiek, gatunek i odmianę roślin. Tymczasem problem kiepskiej jakości sadzonek został już rozwiązany bez konieczności nowelizacji ustawy i bez interwencji TK.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane