Przy udzielaniu zamówienia publicznego można brać pod uwagę kompetencje i doświadczenie zespołu, który miałby świadczyć usługę – orzekł luksemburski Trybunał Sprawiedliwości.
Przy udzielaniu zamówienia publicznego można brać pod uwagę kompetencje i doświadczenie zespołu, który miałby świadczyć usługę – orzekł luksemburski Trybunał Sprawiedliwości.
Portugalski naczelny sąd administracyjny rozpatrywał spór dotyczący przetargu na szkolenia. Chodziło o to, czy kryterium udzielenia zamówienia może być odpowiedni skład zespołu, który miałby świadczyć usługi. Sąd zwrócił się do TS o rozstrzygnięcie wątpliwości, jak należy interpretować dyrektywę 2004/18/WE (zastąpioną następnie dyrektywą 2014/24/UE) w sprawie zamówień publicznych.
Nersant, czyli stowarzyszenie przedsiębiorców z regionu Santarém, miało wdrożyć projekt dotyczący m.in. poprawy bezpieczeństwa w pracy oraz bezpieczeństwa żywności na wyznaczonym obszarze. Zorganizowało więc przetarg na szkolenia i doradztwo konieczne przy realizacji programu. Wśród kryteriów oceny oferty procentowo miała przeważać jakość oferowanej usługi. Nie licząc tego, najwięcej punktów można było zdobyć za ocenę ekipy, która miała prowadzić szkolenia. Przy czym brano pod uwagę nie tylko doświadczenie, ale i życiorysy jej członków.
Spośród dwóch najbardziej liczących się oferentów – Ambising i Iberscal – Nersant wybrał tego drugiego. Ambising zaprotestował. W pismach do sądu tłumaczył, że zamawiający naruszył portugalskie przepisy. Zgodnie z nimi kryteria udzielenia zamówienia powinny odnosić się wyłącznie do kwestii poddanych przetargowi, określonych w specyfikacji technicznej, a nie do cech charakterystycznych ubiegających się o zlecenie.
Naczelny sąd administracyjny Portugalii nabrał wątpliwości, jakie zasady powinien stosować przy ocenie procedur związanych z udzielaniem zamówień publicznych. Były one tym poważniejsze, że w analizowanej przezeń kwestii orzecznictwo TS i prawo UE wydawały się sprzeczne.
Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że zamawiającemu również przed 2014 rokiem, czyli przed zmianą europejskiego prawa zamówień publicznych, wolno było wśród kryteriów wpływających na rozstrzygnięcie przetargu uwzględnić ocenę zespołu wykonawców. Kryteria, które wolno przyjąć zamawiającemu dla wytypowania najkorzystniejszej ekonomicznie oferty nigdy nie zostały bowiem wyliczone wyczerpująco. Nie ma więc wątpliwości, że przetarg może się wiązać z oceną nie tylko składu zespołu, który miałby realizować zamówienie, ale również życiorysów poszczególnych jego członków – orzekli sędziowie. Jeśli chodzi o niespójność orzecznictwa, TS wyjaśnił, że poprzednie jego wyroki dotyczyły ogólnie doświadczenia podmiotów ubiegających się o zamówienia. W portugalskiej sprawie rozważony został zaś problem dopuszczalności stosowania kryterium wiedzy i umiejętności konkretnego teamu wystawionego przez firmę starającą się o zlecenie.
ORZECZNICTWO
Wyrok TSUE z 26 marca 2015 r. w sprawie C-601/13. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama